Rosyjsko-chińska International Lunar Research Station

4

Rosja i Chiny informują o projekcie bazy o nazwie International Lunar Research Station.

Autorem artykułu jest Mikołaj Data – serdecznie dziękujemy!

Czy Chiny i Rosja będą starać wspólnie zbudować stację na powierzchni Księżyca? Na ile jest to wykonalne?

Rosja i Chiny oficjalnie zaprosiły inne państwa oraz organizacje do uczestnictwa w projekcie International Lunar Research Station (ILRS), czyli bazy badawczej na powierzchni Księżyca. Oba kraje podpisały memorandum na temat bazy 9 marca 2021. Rosja krytykuje amerykański program Artemis za bycie “zbyt amerykańsko-centrycznym” (“too US-centric”), więc plan wybudowania ILRS nie jest zbyt zaskakujący z perspektywy politycznej.

Wg. wstępnych planów baza ma być kompleksem badawczym na Srebrnym Globie i/lub jego orbicie. Pierwsza faza projektu zakłada, że stacja będzie “zamieszkana” wyłącznie przez roboty i urządzenie autonomiczne. Jeśli ten etap się powiedzie, możliwe, że na stację trafi również stała załoga złożona z ludzi. Długoterminowa obecność człowieka jest celem na lata 2036-2045.

Start modułu Tianhe-1 – początek budowy chińskiej orbitalnej stacji kosmicznej / Credits – CGTN, Raw Space

Chińska obecność w kosmosie zaczyna być coraz bardziej zauważalna, ponieważ 29 kwietnia z wyrzutni Wenchang (文昌航天发射场) odbył się start chińskiej rakiety CZ-5B. Na pokładzie której znajdował się moduł załogowy chińskiej stacji orbitalnej nazwany “Harmony of the heavens”. Jest on pierwszą częścią chińskiej bazy na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO).

Warto wspomnieć również o tym że 18 kwietnia 2021 Jurij Borisow, były premier Rosji stwierdził, że rosyjscy astronauci powinni opuścić Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Miałoby to nastąpić w roku 2025. Jako powód podał, że dłuższe wykorzystywanie Stacji może być niebezpieczne z powodu jej wieku. Dodatkowo Rosyjska agencja kosmiczna (Roscosmos) zapowiedziała, że rozpoczęto pracę nad nową stacją orbitalną.

Wszystkie te wydarzenia wydają się pokazywać trend tworzenia głębszej rosyjsko-chińskiej współpracy w sektorze kosmicznym. Może jesteśmy świadkami rozpoczęcia drugiego wyścigu kosmicznego – znów na Księżyc?

(PFA)

4 komentarze

 1. Gość H. on

  Piotr—–Ciekawi mnie skąd Ty masz te pesymistyczne wiadomości o poczynaniach tego duetu Rosja-Chiny? Nie wiem czy zauważyłeś ale Chiny zdobywają Kosmos rozważnie ,konsekwentnie i bez ofiar ,a zarazem na skróty.Chiny też jako 1 ziemianie wylądowali po niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca,oraz pobrali próbki regolitu i przywieźli na Ziemię. To są ogromne osiągnięcia jak na tak krótki czas. Rosja ma ogromne doświadczenie w zdobywaniu kosmosu ,a Chiny mają nieograniczoną kasę na to i ten duet przy nacisku NASA zdobędzie załogowo Księżyc i da radę założyć Bazę do końca III Dekady. Jest jeszcze w tym wszystkim silny aspekt militarny z dużym kapitałem ,no i ten drugi wyścig na Księżyc ” po Hel-3.

  • OK JESTEM CALYM SERCEM ABY PODBOJ KOSMOSU WRESZCIE RUSZYL.
   Nadal jednak obserwujac to co jest vide NASA 9 lat pauzujaca po sts ciezko zdobyc sie na optymizm.

   Chiny sa 18 lat od swojego Gagarina i biora sie za MIR. tempo dosc powolne. Rosja baaardzo dlugo nie wyjdzie poza Angare ergo nie ma szans umiescic jakoelkolwiek bazy na powierzchni ksiezyca.

   • Piotr—Chiny budują swojego Mira i mają w planach go zakończyć w 2024r., ale już do 1 Modułu lecą Tajkonauci za miesiąc.Rosja Ma Angarę i przy obecnej technice dokowania na LEO jest w stanie kilkoma Angara/ mi wysłać Kosmonautów na Księżyc. Na swoim terenie mają kosmodromy 2 i 3 w Kazachstanie ,więc mogą w krótkim czasie wysłać na LEO odpowiednie Moduły i Lądownik księżycowy, a jak do tego dołączą jeszcze Chiny ,to mają do dyspozycji kolejne Kosmodromy i Rakiety Chińskie które też w krótkim czasie mogą wysłać na LEO wszystko co potrzeba do wysłania na Księżyc.

 2. POWTARZAM TO OD LAT – nie ma zadnych szans na baze kosmiczna chocby na 2 osoby z Rosji i Chin przed 2050.

  saturna 5 nawet razem nie zbuduja przed 2040 ergo zostanie im zaledwie 10 lat na loty rozpozmawcze i mikrobaze.
  Chiny dopiero zaczynaja budowac Mira. beda sie nim zajmowac bardzo dlugo.