Czwarty lot Ingenuity

0

Trwają testy marsjańskiego helikoptera Ingenuity. 30 kwietnia wykonany został czwarty lot tego pojazdu.

Czwarty lot Ingenuity, wykonany 30 kwietnia 2021, okazał się być bardzo ambitnym testem. Co osiągnięto w tym czwartym locie?

Dziewiętnastego kwietnia 2021 helikopter Ingenuity po raz pierwszy wykonał lot w marsjańskiej atmosferze. Lot zakończył się powodzeniem i zademonstrowano m.in. wznios i zawis pojazdu na wysokości 3 merów. Drugi lot Ingenuity wykonał 22 kwietnia – podczas tego lotu helikopter wzniósł się na maksymalną wysokość 5 metrów oraz wykonał m.in. obrót i przechylenie. Trzeci lot Ingenuity został wykonany 25 kwietnia. Podczas tego lotu dron przemieścił się o około 50 metrów od miejsca startu i osiągnął maksymalną prędkość około 7,25 kilometrów na godzinę.

Trzydziestego kwietnia doszło do czwartego lotu Ingenuity. O godzinie 16:49 CEST pojazd uruchomił swoje przeciwbieżne śmigła i wzniósł się na wysokość około 5 metrów, by następnie wykonać lot na dystansie 266 metrów – od punktu startowego 133 metry na południe i następnie z powrotem do miejsca startu. Całkowity czas przelotu wyniósł 117 sekund. Zatem w tej próbie dron poleciał dalej i szybciej niż podczas wcześniejszych trzech lotów testowych. Lot zakończył się pełnym sukcesem.

Wraz z tym lotem zaczyna się nowa faza demonstracji drona Ingenuity. Helikopter będzie m.in. wykonywać loty w jednym kierunku. Wykonywane będą szerokie obserwacje terenu oraz wspieranie działań łazika Mars 2020. Istnieje także możliwość, że kolejne loty pojazdu będą nieco dłuższe, ponieważ zespół inżynierów odpowiedzialnych za Ingenuity uważa, iż dłuższy czas pracy oraz – co za tym idzie – nieco wyższa temperatura silników napędzających rotory, będzie mieścić się w granicach tolerancji całej konstrukcji. W teorii oznaczałoby to, że loty dłuższe niż 2 minuty leżą w zasięgu możliwości Ingenuity. Zadanie mieściłoby się także w założeniach misji drona, który zakłada coraz bardziej wymagające scenariusze dla tego pojazdu.

Polecamy wątek na Polskim Forum Astronautycznym dotyczący misji Mars 2020.

(NASA)

Comments are closed.