Statek Ever Given blokuje Kanał Sueski

2

Od 23 marca statek o nazwie “Ever Given” blokuje Kanał Sueski. Proces uwalniania statku można obserwować także za pomocą satelitów.

Kanał Sueski to jedno z najważniejszych miejsc dla globalnej gospodarki. Przez ten kanał rocznie przepływa kilkanaście tysięcy statków, głównie pomiędzy Azją a Europą i Ameryką Północną. 23 marca 2021 roku statek o nazwie “Ever Given” (o długości 400 metrów) zablokował Kanał Sueski, co zatrzymało ruch statków. Wydarzenie można obserwować z orbity.

Zdjęcie statku Ever Given z satelity Sentinel-2 europejskiego programu Copernicus / Credits – Copernicus, Sentinel-Hub

Dziób tego kontenerowca uderzył w brzeg kanału 23 marca 2021 około godziny 05:40 UTC. Podczas tego incydentu wiał wiatr z prędkością przekraczającą 70 km/h oraz trwała burza piaskowa. Prawdopodobnie z tego powodu statek zboczył z kursu, częściowo osiadł na mieliźnie, a następnie utknął w poprzez kanału. W konsekwencji, Kanał Sueski został zablokowany.

Po obu stronach kanału czeka obecnie po kilkadziesiąt statków. Nie wiadomo kiedy dojdzie do uwolnienia statku Ever Given z mielizny.

Statki oczekujące na wejście do Kanału Sueskiego po incydencie statku Ever Given / Credits - Planet
Statki oczekujące na wejście do Kanału Sueskiego po incydencie statku Ever Given / Credits – Planet

Ten incydent podkreśla rolę satelitów w monitoringu gospodarki. Oprócz zdjęć w wysokiej rozdzielczości, które pozwalają na szczegółowe ustalenie sytuacji wokół statku, wykonywane są także zobrazowania ukazujące oba końce Kanału Sueskiego. W konsekwencji możliwe jest ustalenie wpływu tego incydentu na ruch innych statków – oraz przełożenie tego na wartości finansowe.

Ever Given - stan na 27 marca 2021 - zdjęcie z satelity World View-3, należącego do firmy Maxar / Credis - Maxar
Ever Given – stan na 27 marca 2021 – zdjęcie z satelity World View-3, należącego do firmy Maxar / Credis – Maxar

(PFA, Maxar, Planet, S-H)

2 komentarze

  1. Jasne … wiatr zniósł kontenerowiec. Na pełnym oceanie, to może bym w to uwierzył. Albo w jakiejś cieśninie, gdzie są duże prądy morskie. W zeszłym ten kontenerowiec staranował prom wycieczkowy w Hamburgu.

  2. (…)Ten incydent podkreśla rolę satelitów w monitoringu gospodarki. Oprócz zdjęć w wysokiej rozdzielczości, które pozwalają na szczegółowe ustalenie sytuacji wokół statku, wykonywane są także zobrazowania ukazujące oba końce Kanału Sueskiego. W konsekwencji możliwe jest ustalenie wpływu tego incydentu na ruch innych statków – oraz przełożenie tego na wartości finansowe.(…)
    Bez przesady… do tego zadania powinne wystarczyć z powodzeniem systemy naziemne.