Misja Juno po raz kolejny przedłużona

0

NASA zadecydowała o przedłużeniu misji Juno. Oznacza to m.in. przeloty w pobliżu księżyców Jowisza.

Misja Juno (JUpiter Near-polar Orbiter) jest drugą sondą w historii, która weszła na orbitę największej planety naszego Układu Słonecznego. Start z Ziemi nastąpił w 2011 roku, a po trwającym pięć lat locie, w 2016 Juno weszła na orbitę Jowisza. Juno krąży po eliptycznej orbicie polarnej wokół Jowisza, zbliżając się raz na 53 dni do szczytów chmur tego gazowego giganta. Podczas każdego z przelotów minimalna wysokość nad chmurami wynosi zaledwie kilka tysięcy kilometrów.

Początkowo NASA planowała zakończenie misji Juno jeszcze w 2018 roku. Miało to związek z dużą dawką promieniowania, jaką orbiter miał otrzymać krążąc wokół Jowisza po 14 dniowej orbicie. Ta orbita nie została jednak osiągnięta i Juno krąży po bardziej eliptycznej orbicie o czasie obiegu wynoszącym 53 dni. Taka orbita znacznie zmniejsza dawkę promieniowania, przez co stan techniczny orbitera jest lepszy, niż to wcześniej zakładano.

Siódmego czerwca 2018 roku NASA poinformowała, że będzie kontynuować misję Juno. Wówczas koniec badań zaplanowano na lipiec 2021 roku. Przez kolejne dwa i pół roku stan sondy nie uległ drastycznej zmianie i pod koniec 2020 roku NASA analizowała możliwość ponownego przedłużenia misji.

Przelot nad Jowiszem – dane z 27 zbliżenia do tej planety (2 czerwca 2020) / Credits –NASAJuno

W pobliżu księżyców Jowisza

Ósmego stycznia 2021 pojawiła się oficjalna informacja, że NASA po raz kolejny postanowiła przedłużyć misję sondy Juno. Tym razem wydłużono misję tego orbitera Jowisza aż do września 2025. W trakcie tej przedłużonej misji Juno ma osiągnąć 26 celów naukowych, głównie związanych ze strukturą wewnętrzną tego gazowego giganta.

Do tego czasu sonda Juno wykona, oprócz zbliżeń do Jowisza, przeloty obok księżyców tego gazowego giganta. Jeszcze w tym roku nastąpi zbliżenie do Ganimedesa. Następnie, Juno zbliży się do Europy oraz Io. Co więcej, Juno wykona przeloty przez torusy plazmowe w pobliżu Io i Europy. W przypadku przelotów w pobliżu Io możliwe będzie wykrycie śladów potencjalnego oceanu magmy, być może znajdującego się pod powierzchnią tego wulkanicznego księżyca.

Księżyc Io w podczerwieni / Credits - NASA / JPL-Caltech / SwRI / ASI / INAF /JIRAM / Roman Tkachenko
Księżyc Io w podczerwieni / Credits – NASA / JPL-Caltech / SwRI / ASI / INAF /JIRAM / Roman Tkachenko

Misja Juno jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA)

Comments are closed.