W dniach 27-28 listopada br. w Gdańsku odbędzie się, organizowana przez Polską Agencję Kosmiczną oraz Politechnikę Gdańską, pierwsza edycja Studenckiej Konferencji Kosmicznej. Konferencja poświęcona będzie prezentacji studenckich badań i projektów w zakresie technologii kosmicznych i satelitarnych. Do wzięcia udziału w wydarzeniu organizatorzy zapraszają zarówno studentów, jak i nauczycieli akademickich oraz przedstawicieli przemysłu.
Celem konferencji jest wymiana informacji o realizowanych projektach, promocja działań edukacyjnych związanych z sektorem kosmicznym, a także dyskusja na temat potrzebnych w sektorze kompetencji.
Uczestnicy konferencji będą rozmawiać w ramach 4 paneli: studenckie projekty kosmiczne, mechatronika kosmiczna, przyszłościowe koncepcje i badania przestrzeni kosmicznej.
Podczas konferencji odbędzie się również debata z udziałem:
• Dyrektora Generalnego Europejskiej Agencji Kosmicznej, prof. Johanna-Dietricha Woernera;
• Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej, Michała Szaniawskiego;
• Rektora Politechniki Gdańskiej, prof. Krzysztofa Wilde;
Udział wezmą również przedstawiciele przemysłu, organizacji studenckich, edukatorzy, naukowcy i inżynierowie z Europejskiej Agencji Kosmicznej, International Space University, Polskiej Agencji Kosmicznej, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego.
SKK 2020 będzie także okazją do uroczystego ogłoszenia wyników trzeciej edycji konkursu o Nagrodę Naukową Prezesa POLSA za najlepszą studencką pracę dyplomową z zakresu inżynierii kosmicznej. W związku z obostrzeniami wprowadzonymi przez Ministerstwo Zdrowia, konferencja oraz warsztaty poświęcone prowadzeniu misji kosmicznych odbędą się w całości zdalnie.
Studencka Konferencja Kosmiczna to wydarzenie, pozwalające na dzielenie się wiedzą, przedstawienie realizowanych projektów, wspólne rozwiązywanie problemów i dyskusję na temat słuszności postawionych przez siebie tez w prowadzonych badaniach. Konferencja ma stać się platformą prezentacji pasji naukowych, kosmicznych projektów realizowanych w ramach konkursów, jak również okazją do wymiany doświadczeń. SKK będzie organizowana cyklicznie, co dwa lata. Konferencja uzyskała patronat Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Więcej informacji o wydarzeniu https://polsa.gov.pl/projekty/studencka-konferencja-kosmiczna
Polska Agencja Kosmiczna POLSA powstała na mocy ustawy z 26 września 2014 r. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego oraz środowiska naukowego poprzez łączenie świata biznesu i nauki. Polska Agencja Kosmiczna współpracuje z międzynarodowymi agencjami oraz administracją państwową, w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej. POLSA prowadzi projekty, zgodnie z Polską Strategią Kosmiczną, min. Krajowy system świadomości sytuacyjnej w przestrzeni komiczniej, program zamawianych aplikacji dla administracji publicznej. Działa także na rzecz rozwoju technik satelitarnych w codziennym życiu, min. w komunikacji, monitoringu środowiska czy prognozowaniu pogody.
Informacje prasowe POLSA