Jak Chang’e 5 pobierze próbki z Księżyca?

0

Na wieczór 29 listopada zaplanowano lądowanie chińskiej misji Chang’e 5. Jak zaplanowano pobranie próbek materii księżycowej przez ten pojazd?

Start misji Chang’e 5 nastąpił 23 listopada 2020 o godzinie 21:30 CET z kosmodromu Wenchang. W tym starcie wykorzystano rakietę CZ-5.

Celem misji Chang’e 5 jest miękkie lądowanie na powierzchni Księżyca, zebranie próbek materii i skał a następnie powrót na Ziemię. Jest to zatem misja typu “sample return”. Planowane jest zebranie około 2 kilogramów skał i materii księżycowej – w tym z odwiertu.

Lądowanie Chang’e 5 jest planowane na wieczór (czasu europejskiego) 29 listopada.

Pobranie próbek materii księżycowej – misja Chang’e 5 / Credits – Xinhua

Ciekawą cechą misji Chang’e 5 jest automatyczne cumowanie dwóch pojazdów na orbicie księżycowej. Tego działania nie wykonała jeszcze żadna misja bezzałogowa.

Chińskie misje księżycowe

Jest to kolejna chińska misja księżycowa. Pierwszą był Chang’e 1 – orbiter naszego naturalnego satelity. Ta misja trwała od października 2007 do marca 2009. Po niej przyszedł czas na wyprawę Chang’e 2, która pomiędzy październikiem 2010 a czerwcem 2011 krążyła wokół Księżyca – a następnie w grudniu 2012 roku wykonała przelot obok planetoidy Toutatis.

Rok później, w grudniu 2013, na powierzchni Księżyca osiadł lądownik Chang’e 3 wraz z łazikiem Yutu. Było to pierwsze miękkie lądowanie na Srebrnym Globie od 37 lat, od czasów radzieckiej misji Łuna 24. Misja Chang’e 3 trwała aż do 2018 roku – do czasu misji Chang’e 4 – kolejnego lądownika księżycowego z łazikiem Yutu 2.

Polecamy wątek dotyczący misji Chang’e 5 na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, CGTN)

Comments are closed.