SOHO obserwuje stosunkowo jasną kometę

0

W dniach 22 i 23 października do Słońca zbliżyła się mała kometa. Sonda SOHO obserwowała to zbliżenie.

Solar and Heliospheric Observatory (SOHO) to wspólna misja Amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA i jej europejskiego odpowiednika ESA. Start SOHO nastąpił w grudniu 1995 roku. Sonda została umieszczona w punkcie L1 układu Ziemia-Słońce, około 1,5 mln kilometrów przed naszą planetą w kierunku naszej Dziennej Gwiazdy.

Od 1996 roku, za wyjątkiem kilku miesięcy w drugiej połowie 1998 roku, SOHO regularnie obserwuje Słońce i jego bezpośrednie otoczenie przy użyciu 12 instrumentów. SOHO jest w stanie obserwować naszą Dzienną Gwiazdę i jej otoczenie na szerokim zakresie od dalekiego pasma UV aż do zakresu widzialnego.  Pozwala to na obserwacje najbardziej energetycznych zjawisk zachodzącej na widocznej “powierzchni” naszej gwiazdy, czyli rozbłysków słonecznych oraz wokół Słońca.

Instrument SOHO o nazwie LASCO okazał się także przydatny do odkrywania i obserwacji komet “muskających Słońce”. Pod koniec 2013 roku SOHO obserwowało kometę C/2012 S1 ISON, która rozpadła się podczas zbliżenia do naszej Dziennej Gwiazdy. Do dziś SOHO wykryło ponad 4000 komet, które zwykle byłyby niemożliwe do zaobserwowania przez inne obserwatoria, z uwagi na bliskość od Słońca.

Większość z tych komet jest bardzo mała i w konsekwencji słaba. Jedynie dzięki SOHO możliwe są obserwacje tych komet. Tak też się stało pod koniec października 2020, gdy kolejna mała kometa zbliżyła się do Słońca. Poniższe nagranie prezentuje to zbliżenie – kometa zbliża się do Słońca od prawego dolnego rogu tego nagrania.

Kometa w polu widzenia LASCO C2 i C3 sondy SOHO / Credits – NASA, ESA

Większość obserwowanych komet “muskających Słońce” należy do tzw. grupy Kreutz. Komety z tej grupy pochodzą od jednej komety, która prawdopodobnie w 326 roku podzieliła się na tysiące mniejszych fragmentów.

Polecamy dział słoneczny na Polskim Forum Astronautycznym.

(SOHO)

Comments are closed.