OSIRIS-REx – próbki w kapsule powrotnej

0

Dwudziestego siódmego października zasobnik z cennymi próbkami materii z planetoidy Bennu został umieszczony w kapsule powrotnej.

Sonda Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer (OSIRIS-REx) dotarła do planetoidy 101955 Bennu 3 grudnia 2018 roku. Przez kolejne miesiące sonda fotografowała tę planetoidę, dokonując różnych odkryć, w tym wody. Podstawowym celem misji OSIRIS-REx jest zebranie minimum 60 gramów materii z powierzchni planetoidy i sprowadzenie tej próbki na Ziemię.

W nocy z 20 na 21 października 2020 (czasu europejskiego) nastąpiła próba pozyskania próbek materii planetoidy. Na miejsce wybrano lądowisko o nazwie Nightingale. Przez kolejne kilkadziesiąt godzin trwała szczegółowa analiza przeprowadzonego pobrania próbek. Cel zebrania próbek został osiągnięty – udało się zebrać znacznie więcej cennej materii. Ostrożne szacunki to nawet 400 gramów materii z Bennu.

OSIRIS-REx- pobranie próbek z Bennu / Credits – NASA

Co ciekawe, zebranej materii jest tak dużo, że prawdopodobnie nie udało się zamknąć diafragmy, która miała odizolować zebraną materię. Uzyskane zdjęcia sugerują, że doszło do pewnej ucieczki materii z zasobnika, który przyłożono do powierzchni planetoidy. Naukowcy uważają, że utracono w ten sposób około 5 gramów materii. Dlatego tez postanowiono szybko przenieść zasobnik z materią do bezpiecznej pozycji w kapsule powrotnej sondy.

Zdjęcie zasobnika z materią z planetoidy Bennu – widoczne są uciekające cząstki / Credits – NASA/Goddard/University of Arizona
Zdjęcie zasobnika z materią z planetoidy Bennu – widoczne są uciekające cząstki / Credits – NASA/Goddard/University of Arizona

Zasobnik został umieszczony w kapsule powrotnej OSIRIS-REx 27 października. Umieszczenie przebiegło prawidłowo i zasobnik jest już prawidłowo zabezpieczony. Jest to ważny etap dla tej misji.

Sonda OSIRIS-REx powróci w pobliże Ziemi w w trzecim kwartale 2023 roku. Na 24 września 2023 zaplanowano powrót kapsuły na powierzchnię Ziemi. Próbki materii mają następnie trafić do wielu laboratoriów. Już wiadomo natomiast, że na Ziemi nie dysponujemy żadnymi podobnymi próbkami – planetoida Bennu okazała się być zaskakująca.

Misja OSIRIS-REx jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

Końcowe etapy wprowadzania zasobnika z próbkami planetoidy Bennu do wnętrza kapsuły powrotnej / Credits - NASA
Końcowe etapy wprowadzania zasobnika z próbkami planetoidy Bennu do wnętrza kapsuły powrotnej / Credits – NASA

(At, PFA)

Comments are closed.