Test SRB dla rakiety SLS

1

Drugiego września odbył się test rakiety pomocniczej na paliwo stałe dla rakiety SLS. Jest to ważny etap w przygotowaniach do pierwszego lotu tej rakiety.

Autorem artykułu jest Mikołaj Data – serdecznie dziękujemy!

Test rakiety Solid Rocket Booster (SRB) odbył się 2 września 2020 o godzinie 21:05 CEST. To próbne odpalenie rakiety nastąpiło na poligonie Promontory w stanie Utah. Test trwał 122 sekundy i przebiegł prawidłowo. Jest to ważny etap w przygotowaniach do pierwszej misji rakiety SLS o oznaczeniu Artemis-1.

Test rakiety SRB dla SLS – 02.09.2020 / Credits – NASA

Rakiety SRB dla SLS bazują na tych używanych w ramach programu promów kosmicznych. W porównaniu z SRB dla wahadłowców, rakiety SRB dla SLS będą dłuższe (pięć zamiast czterech członów). W nowych rakietach SRB przeprowadzono pewne modyfikacje, m.in. usunięto azbest oraz uproszczono osłony termiczne. Rakiety SRB dla SLS nie będą odzyskiwane.

Co ciekawe, po ósmym locie rakiety SLS skończy się obecny zapas osłon/obudów dla rakiet SRB. W późniejszych lotach zostaną wykorzystane nowe lżejsze kompozytowe obudowy rakiet SRB.

Rakieta SLS w podstawowym wariancie, znanym pod nazwą Block 1, będzie w stanie wynieść 95 ton na niską orbitę okołoziemską oraz około 26 ton w kierunku Księżyc). Oprócz członu głównego rakieta SLS będzie napędzana dwiema rakietami SRB. Następnie zostanie zbudowana wersja Block 1b rakiety SLS. Główną różnicą pomiędzy wariantami tej rakiety jest użycie potężniejszego górnego stopnia (o nazwie Exploration Upper Stage, EUS). Ten stopień ma wykorzystywać cztery silniki RL10. Dzięki EUS zwiększy się masa możliwa do wyniesienia w kierunku Srebrnego Globu do około 35-40 ton. Podstawowa wersja SLS ma używać znacznie mniejszego stopnia o nazwie Interim Cryogenic Propulsion Stage (ICPS), wyposażonego w jeden silnik rakietowy RL10.

Schemat rakiety Space Launch System / Źródło: NASA/MSFC
Schemat rakiety Space Launch System / Źródło: NASA/MSFC

Aktualnie ocenia się, że pierwszy start rakiety SLS nastąpi w trzecim lub czwartym kwartale 2021 roku. Z nieoficjalnych informacji wynika, że istnieje pewne ryzyko opóźnienia nawet do 2022 roku.

Pierwszy lot rakiety SLS to misja Artemis 1 – bezzałogowy test tej rakiety oraz kapsuły MPCV Orion. Celem tej misji będzie dotarcie do Księżyca i weryfikacja poprawności wszystkich systemów pokładowych. Jeśli ta misja zakończy się sukcesem, kolejna wyprawa będzie już załogowa (misja Artemis-2). Po misji Artemis-2 zostanie zrealizowana misja Artemis-3 – powrót człowieka na Księżyc.

Program Artemis jest komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA, PFA)

1 komentarz

  1. Trochę się pytam – po co to komu…
    Na tle SpaceX czy innego New Glena to trochę taki przypudrowany zombiak.
    No ale niech w końcu poeci – może chociaż ładny start będzie.