Niemcy złotym medalistą ERC 2020

0

Zwycięzcą szóstej edycji międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich ERC Space and Robotics Event został zespół ERIG e.V z Niemiec. Tuż za nim na podium znalazła się czeska RoverOva, a brązowy medal przypadł w udziale – po raz pierwszy w historii ERC – dwóm drużynom: DJS Antariksh z Indii oraz Robocol z Kolumbii. W tegorocznym finale zawodów rywalizowało ze sobą 26 zespołów z 14 krajów świata.

Szósta edycja zawodów ERC odbyła się w zupełnie nowej, hybrydowej formule. Uczestnicy łącząc się ze swoich krajów zdalnie sterowali robotem poruszającym się po największym sztucznym torze marsjańskim na świecie, usypanym w Kielcach. Drużyny wzięły udział w dwóch konkurencjach terenowych, odzwierciedlających zadania wykonywane przez łaziki na powierzchni Marsa.

Drużyna ERIG e.V z Niemiec wygrała szóstą edycję ERC Space and Robotics Event

Z roku na rok obserwujemy wśród zawodników coraz bardziej wyrównany poziom, co ma odzwierciedlenie w niewielkich różnicach w ostatecznej punktacji. Cieszy nas, że drużyny z takim entuzjazmem podeszły do nowej formuły zawodów prezentując w swoich przygotowaniach skrupulatność i profesjonalizm. Widać to najlepiej na przykładzie tegorocznego zwycięzcy, który już na etapie tworzenia dokumentacji wykazał się dogłębną analizą oraz interdyscyplinarnym podejściem do projektu, za co otrzymał od nas nagrodę Best Design Award – mówi Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej, głównego organizatora zawodów.

W tym roku po raz pierwszy zostały przyznane dodatkowe nagrody i wyróżnienia. Za najbardziej autonomiczny przejazd po torze marsjańskim w ramach konkurencji Navigation & Science Task wyróżniona została RoverOva z Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie, zeszłoroczny brązowy medalista ERC. Najdokładniejszą mapę geologiczną MarsYardu przygotowali reprezentanci Kolumbii, a za najlepszy naukowy plan misji nagrodzono zespół DJS Antariksh z Indii.Pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych drużyn ERC 2020 prezentuje się następująco:

KATEGORIAZWYCIĘZCAPAŃSTWO
I miejsce ERC 2020ERIG e.V.Niemcy
II miejsce ERC 2020RoverOvaCzechy
III miejsce ERC 2020 (ex aequo)DJS AntarikshIndie
RobocolKolumbia
Nagroda Best Design Award: Best DesignAGH Space SystemsPolska
Nagroda Best Design Award: Best DocsSTAR Dresden e.VNiemcy
Nagroda Best Design Award: Best Science DesignERIG e.VNiemcy
Wyróżnienie Best Autonomy NavigationRoverOvaCzechy
Wyróżnienie Best ScientistsMETU RoverTurcja
Wyróżnienie Best Science PlanningDJS AntarikshIndie
Wyróżnienie Best Planetary MapRobocolKolumbia
Wyróżnienie Best AnalysisRoverOvaCzechy
Wyróżnienie Best DexterityRoboClydeWielka Brytania
Wyróżnienie Best PresentationAGH Space SystemsPolska
Nagroda specjalna MathworksSKA RoboticsPolska

Rozstrzygnięty został również pierwszy w historii ERC e-turniej sportowy ERC Rover Mechanic Challenge oparty na symulatorze naprawy łazików marsjańskich. Uczestnicy wcielili się w rolę mechaników w jednej z pierwszych kolonii na Marsie, a ich zadaniem była konserwacja robotów marsjańskich z wykorzystaniem dostępnych narzędzi i zasobów. Zwycięzcą rozgrywek okazał się Ishat Raihan Jamil, który w nagrodę otrzymał możliwość zdalnego przejazdu łazikiem po torze marsjańskim ERC.

MarsYard ERC jest wzorowany na kraterze Jezero, gdzie w lutym 2021r. wyląduje łazik Perseverance NASA

ERC 2020 to jedyny turniej kosmiczno-robotyczny, który odbywa się w tym roku po ogłoszeniu pandemii. Na tegoroczną edycję oprócz międzynarodowych zawodów robotów mobilnych złożyły się również Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych przeznaczona dla szerokiej publiczności, konferencja mentoringowo-biznesowa obejmująca sześć paneli dyskusyjnych na temat trendów w sektorze kosmicznym i robotycznym oraz e-turniej sportowy ERC Rover Mechanic Challenge.

Współorganizatorami ERC 2020 byli Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A., Politechnika Świętokrzyska, Województwo Świętokrzyskie przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które dofinansowało projekt z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęły Europejska Agencja Kosmiczna, Ministerstwo Rozwoju, Minister Spraw Zagranicznych, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe i Ogólnopolska Sieć Naukowo-Badawcza PIONIER. Kielce pełnią rolę Miasta Gospodarza wydarzenia.

Partnerzy wydarzenia: Polska Agencja Kosmiczna, Mars Society Polska, Politechnika Poznańska, MathWorks, Leo Rover, Pyramid Games oraz SENER Polska, Polskie Stowarzyszenie Profesjonalistów Sektora Kosmicznego PSPA, DPS Software, Freedom Robotics. Współorganizatorem konferencji branżowej towarzyszącej wydarzeniu jest Akademia Leona Koźmińskiego.

Partnerzy medialni ERC 2020: Onet, RMF FM, Rzeczpospolita, Perspektywy, Komputer Świat, Echo Dnia, Space24.pl, Kosmonauta.net, Astrofaza, Urania-Postępy Astronomii, Innovation News Network oraz Technology. org.

Comments are closed.