Udany start chińskiej rakiety z satelitą obrazującym

0

Chiny wystrzeliły z centrum kosmicznego Taiyuan rakietę Długi Marsz 4B. Na orbitę wyniesiony został satelita obserwacyjny wysokiej rozdzielczości oraz dwie mniejsze jednostki innego celu.

Rakieta wzniosła się o godzinie 5:13 czasu polskiego (11:13 czasu lokalnego) w ostatnią sobotę. Start nastąpił z centrum kosmicznego Taiyuan w chińskiej prowincji Shanxi. Chińskie źródła informacyjne, w tym agencja Xinhua, doniosły o udanym starcie. Amerykańskie służby potwierdziły, że na orbitę polarną o wysokości ok. 500 km oraz nachyleniu 97,5 stopnia względem równika wyniesionych zostało kilka satelitów.

Głównym ładunkiem rakiety Długi Marsz 4B był trzeci satelita z serii jednostek obrazujących Ziyuan 3. Wyniesiony satelita posiada masę 2,5 tony i dołączył do dwóch wcześniejszych jednostek tej serii, które wyniesione zostały na orbitę w 2012 i 2016 roku. Dane zbierane przez te satelity, a de facto zdjęcia satelitarne, trafiają do chińskiego Ministerstwa Zasobów Naturalnych. Zdjęcia te są wykorzystywane w zarządzaniu rolnictwem, zasobami wodnymi, przeglądem środowiskowym czy działaniom związanym z planowaniem przestrzennym.

Credits: CNSA

Dodatkowy satelita z serii Ziyuan pozwoli na uzyskiwanie danych nie co trzy dni jak wcześniej, lecz codziennie. Chiny kontynuują wykorzystywanie tej serii satelitów już od 1999 roku. Co ciekawe, w działaniach rozwojowych nad tą konstelacją pojawiła się Brazylia. Pozostałe dwie jednostki wyniesione w sobotę na orbitę zostały wyprodukowane przez firmę Shanghai ASES Spaceflight Technology Co. Ltd. Satelita Tianqi 10 został wyniesiony dla firmy Guodian Gaoke i będzie pełnił funkcje komunikacyjne. Drugi z pary mniejszych satelitów, nazwany Lobster Eye 1, będzie zaś wykonywał obserwacje astronomiczne w paśmie rentgenowskim (X).

(SFN)

Comments are closed.