Start Falcona 9 z jedenastą paczką satelitów Starlink

0

Osiemnastego sierpnia firma SpaceX przeprowadziła start rakiety Falcon 9, na pokładzie której znalazła się jedenasta paczka satelitów Starlink oraz trzy satelity obserwacyjne.

Do startu rakiety Falcon 9 doszło 18 sierpnia 2020 o godzinie 16:31 CEST. Start nastąpił z wyrzutni LC-40 na Florydzie. Na pokładzie tej rakiety znalazła się jedenasta paczka pięćdziesięciu ośmiu satelitów konstelacji Starlink. Oprócz tej paczki na orbicie znalazły się trzy satelity obserwacyjne, które zostały uwolnione jako pierwsze. Lot przebiegł prawidłowo i satelity zostały uwolnione na wstępnej orbicie okołoziemskiej, skąd pod własnym napędem dotrą do operacyjnej orbity o wysokości około 550 km. Proces podwyższania orbity zajmie kilka tygodni.

Po zakończonej pracy pierwszy stopień rakiety Falcon 9 prawidłowo wylądował na platformie morskiej. Było to już szóste lądowanie tego pierwszego członu rakiety Falcon 9.

Udane lądowanie pierwszego członu rakiety Falcon 9 - 18.08.2020 / Credits - SpaceX
Udane lądowanie pierwszego członu rakiety Falcon 9 – 18.08.2020 / Credits – SpaceX

Był to już jedenasty start Falcona 9 w budowie mega-konstelacji satelitarnej Starlink. Ta konstelacja satelitów ma oferować już niebawem globalne usługi telekomunikacyjne, w tym dostęp do internetu. Wielka konstelacja satelitów spotkała się z krytyką z różnych środowisk – w tym astronomicznych. Firma SpaceX odpowiada, że wprowadziła szereg modyfikacji, które ograniczą widoczność tych satelitów na nocnym niebie. W innych kwestiach, takich jak cyberbezpieczeństwo nie ma jeszcze pełnych propozycji ze strony SpaceX.

Przykład wprowadzonej modyfikacji – zaciemnienie anten zainstalowanych na satelitach Starlink / Credits – SpaceX
Przykład wprowadzonej modyfikacji – zaciemnienie anten zainstalowanych na satelitach Starlink / Credits – SpaceX

Kolejny start rakiety Falcon 9 jest planowany na 27 sierpnia. Wówczas dojdzie do wyniesienia trzech satelitów dla komercyjnych operatorów.

Ten start rakiety Falcon 9 był komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także zestawienie ciekawych nagrań z obserwacji satelitów Starlink z poprzednich przelotów.

(PFA, S-X)

Comments are closed.