Space3ac: Nowe technologie dla przemysłu

0

10 korporacji podjęło współpracę ze startupami w programie Space3ac. Szansę otrzymania wsparcia finansowego i zaprezentowania swoich możliwości renomowanym firmom otrzymały 23 młode spółki. Nigdy wcześniej w jednej edycji gdańskiego akceleratora aż tyle zespołów nie wdrażało swoich rozwiązań do Odbiorców Technologii.

Startupy w akceleratorze Space3ac otrzymują wsparcie finansowe, pomoc merytoryczną w formie mentoringu, a także możliwość współpracy z: PZU Lab, PKN Orlen, Port Gdańsk, Olivia Business Centre, Orange Polska, Valmont Polska, Pekabex, Luxon, OT Logistics, Safe Co. Ltd. czy też Śląskim Centrum Naukowo-Technologicznym Przemysłu Lotniczego Sp. z o. o. 

Jak przebiega akceleracja podczas pandemii COVID-19?

Po raz pierwszy program Space3ac przebiega zdalnie. W trosce o bezpieczeństwo uczestników, mentorów, odbiorców technologii oraz kadry akceleratora zarówno pierwsze spotkania z Odbiorcami Technologii, jak i zajęcia oraz Komitety Inwestycyjne przeprowadzono przez internet. O4 coworking, partner programu zorganizował mentoring dla startupów za pomocą platformy Live Webinar. Zespoły zdobywają wiedzę z zakresu biznesu oraz technologii od czołowych ekspertów z branży. Za nimi już warsztaty z Design Thinking przeprowadzone przez specjalistów z firmy SHOPA – Design & Strategy. Swoją wiedzą sprzedażową mieli okazję podzielić się ze startupami również eksperci ze SprzedajFirme.com. Mentoring jest indywidualnie dopasowywany pod potrzeby zespołów. Z młodymi spółkami w czasie akceleracji pracują inwestorzy, dyrektorzy dużych spółek, prawnicy, graficy, sprzedawcy, wykładowcy oraz uczestnicy poprzednich edycji, którym udało się wdrożyć swoje rozwiązania do Odbiorców Technologii. Dzięki temu startupy mają szansę rozwinąć swoje strategie, ulepszyć pitch deck’i, odpowiednio zabezpieczyć technologie pod kątem prawnym oraz pozyskać inwestycje na dalszy rozwój. 

Startupy podczas zajęć z mentorami. Źródło: www.facebook.com/space3ac

Akcelerator Space3ac

Gdański akcelerator we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości już od ponad 5 lat wspiera startupy z Polski i zagranicy. Podczas 7 edycji akceleratora ponad 90 spółek otrzymało łączne dofinansowanie prawie 15 milionów złotych. W obecnej edycji programu Odbiorcy Technologii poszukiwali aż 70 różnych innowacyjnych rozwiązań od IoT, technologii satelitarnych, dronów, platform e-learningowych, HR-owych, turbin wiatrowych, po rozwiązania dotyczące e-zdrowa i fotowoltaiki. Program akceleracyjny kończy tzw. Demo Day, na którym startupy mają okazję zaprezentować swoje rozwiązania przed szerszą publicznością. To wyjątkowa okazja do pokazania się z jak najlepszej strony przed przedstawicielami Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, lokalnymi samorządami, międzynarodowymi inwestorami, Odbiorcami Technologii i społecznością zgromadzoną wokół akceleratora. 

Absolwenci 7 edycji

12 maja odbyło się wirtualne Demo Day 7 edycji Space3ac ScaleUp II. Zespoły oceniane były przez Jury – Kamilę Kalińczak, dziennikarkę radiową oraz telewizyjną, Mika Bradshow’a, który od 10 lat profesjonalnie zajmuje się doradzaniem startupom z zakresu m.in pitchingu, Aleksandra Dobrzynieckiego, dyrektora inwestycyjnego z Black Pearls VC, oraz Łukasza Czajkowskiego znanego z ABSL.

www.facebook.com/space3ac

Jury wraz z przedstawicielami akceleratora Space3ac wyróżniło 4 startupy. W kategorii najlepszego wdrożenia zwyciężył Symmetrical, zapewniający pracownikom tzw. wypłatę na życzenie. Nagroda za najlepsze oprogramowanie trafiła do platformy analityczno-marketingowej Witbee, wyróżnienie za najlepszą technologię przyznano Sezo za bezprzewodowe sensory, a nagrodę za najlepszą prezentację wygrał zespół Surveily, który stworzył przewidujący wypadki system nadzoru i bezpieczeństwa oparty na sztucznej inteligencji. 

Podczas Demo Day można było wysłuchać prezentacji Michała Sadowskiego z Brand24, który opowiedział o sukcesach i porażkach, których miał okazję zaznać podczas swojej kariery. Przedstawiciele PKN Orlen, akceleratora oraz środowiska startupów przedstawili także praktyczne wskazówki na temat współpracy korporacji i firm technologicznych podczas kryzysu. Relację z całego wydarzenia można obejrzeć na fanpage’u Space3ac. Kolejnym gościem specjalnym był Marvin Liao, inwestor z Kalifornii, który przez wiele lat związany był z funduszem i akceleratorem 500 startups. Zaprezentował perspektywę inwestora na obecną sytuację spowodowaną pandemią. Już niedługo poznamy startupy biorące udział w obecnej edycji space3ac. Zdradzimy tylko, że wśród wybranych zespołów nie zabrakło dronów oraz rozwiązań opartych na danych satelitarnych.

*Blue Dot Solutions sp .z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. ,,Space3ac Scale Up II”. Celem programu jest połączenie innowacyjnych startupów i zespołów z dużymi przedsiębiorstwami i funduszami VC z Polski, które poszukują innowacji w obszarach: Sektora Kosmicznego, Biogospodarki i Smart City. Wartość projektu (wydatki kwalifikowalne): 15 960 500.00 PLN. Dofinansowanie projektu z UE: 15 000 000 PLN

Comments are closed.