Hubble obserwuje Jowisza i Saturna

1

Choć Hubble głównie obserwuje “głęboki kosmos”, czasem spogląda na obiekty naszego Układu Słonecznego. Dwa ciekawe przykłady to Jowisz i Saturn.

Teleskop Hubble (HST) został wyniesiony na orbitę 24 kwietnia 1990 roku na pokładzie promu Discovery w misji STS-31. Dzień później teleskop Hubble został wyprowadzony z ładowni promu. Pilotem promu  w trakcie tej misji był Charles Bolden – administrator NASA w latach 2009 – 2017. Konstrukcja teleskopu Hubble bazowała na amerykańskich satelitach szpiegowskich.

W kwietniu 2020 minęło 30 lat pracy teleskopu HST. Choć Hubble głównie obserwuje “głęboki kosmos”, czasem spogląda na obiekty naszego Układu Słonecznego. Dwa ciekawe przykłady to Jowisz i Saturn – gazowe giganty, o aktywnej atmosferze oraz wielu księżycach. Saturn prezentuje także wyjątkowe pierścienie. Poniższe dwa nagrania prezentują Jowisza i Saturna z danych z 2019 roku.

Jowisz okiem HST – czerwiec 2019 / Credits – NASA Goddard

W przypadku Saturna można zauważyć typowe dla tej planety pasy chmur oraz ciekawy (i wyjątkowy!) heksagonalny obszar w rejonie północnego bieguna.

Saturn okiem HST – czerwiec 2019 / Credits – NASA Goddard

W 2018 roku wystąpiły pewne problemy z operacjami teleskopu HST, jednak udało się powrócić do regularnych obserwacji. Niemniej jednak czas teleskopu HST powoli upływa – w ciągu kilku najbliższych lat prawdopodobnie pojawią się kolejne problemy techniczne. Niestety, obecnie NASA nie przewiduje już wykonania kolejnej misji serwisowej.

Najbardziej znane zdjęcia teleskopu HST można zobaczyć na stronie Space Telescope. Informacje o misji teleskopu Hubble są dostępne na stronie Hubblesite.

Polecamy wątek dotyczący teleskopu Hubble na Polskim Forum Astronautycznym oraz szczegółowy opis misji HST.

(NASA, ESA)

Jeden komentarz

  1. eee tam, Polska wyśle własnego satelite (albo i dwa) do obserwacji. Co się przejmować jakimś optycznym ;P