Udany start Falcona 9 z ósmą paczką satelitów Starlink

0

Czwartego czerwca firma SpaceX przeprowadziła start rakiety Falcon 9, na pokładzie której znalazła się ósma paczka satelitów Starlink.

Do startu rakiety Falcon 9 doszło 4 czerwca 2020 o godzinie 03:25 CEST. Start nastąpił z wyrzutni LC-40 na Florydzie. Na pokładzie tej rakiety znalazła się ósma paczka sześćdziesięciu satelitów konstelacji Starlink. Lot przebiegł prawidłowo i satelity zostały uwolnione na wstępnej orbicie okołoziemskiej, skąd pod własnym napędem dotrą do operacyjnej orbity o wysokości około 550 km. Proces podwyższania orbity zajmie kilka tygodni.

Po wykonanej pracy pierwszy stopień wylądował na platformie morskiej “Just Read The Instructions” (JRTI). Był to już piąty start tego stopnia (oznaczenie stopnia i lotu B1049.5). Firma SpaceX przygotuje niebawem ten stopień do szóstego startu – z dostępnych informacji wynika, że aktualnym celem spółki jest wykorzystywanie pierwszych stopni po około dziesięć razy.

Start ósmej paczki satelitów Starlink – 04.06.2020 / Credits – SpaceX

Teraz czas na obserwatorów z całego świata, którzy będą raportować tę i wcześniejsze paczki satelitów Starlink. Przez kilka najbliższych dni satelity Starlink będą blisko siebie i będzie możliwe zaobserwowanie “pociągu satelitów”.

Dużo komentarzy i opinii dotyczących jasności satelitów Starlink pojawia ze strony środowisk astronomicznych. Na początku 2020 roku, podczas 235 spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego (AAS), naukowcy przedstawili aktualny stan wiedzy (oraz obawy) związany z megakonstelacjami. Jednym z problemów związanych z megakonstelacjami satelitarnymi jest zanieczyszczenie światłem – pojawiają się doniesienia, że satelity Starlink czasem “błyskają”. Firma SpaceX odpowiada, że wprowadziła modyfikacje satelitów Starlink, w tym zmniejszenie jasności anten oraz zmianę ustawienia paneli słonecznych.

Przykład wprowadzonej modyfikacji - zaciemnienie anten zainstalowanych na satelitach Starlink / Credits - SpaceX
Przykład wprowadzonej modyfikacji – zaciemnienie anten zainstalowanych na satelitach Starlink / Credits – SpaceX

Start tej paczki satelitów Starlink nastąpił dokładnie w dziesiątą rocznicę pierwszego startu rakiety Falcon 9.

Polecamy wątek o firmie SpaceX na Polskim Forum Astronautycznym. Przeloty satelitów Starlink są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, S-X, Tw)

Comments are closed.