Pierwsze peryhelium sondy Solar Orbiter

0

Sonda Solar Orbiter przeszła przez pierwsze peryhelium swojej misji.

Dziesiątego lutego 2020 o godzinie 05:03 CET nastąpił start europejsko-amerykańskiej misji Solar Orbiter. Start nastąpił za pomocą rakiety Altas V z wyrzutni LC-41 na Florydzie. Lot przebiegł prawidłowo i sonda została skierowana na odpowiednią orbitę heliocentryczną.

Po starcie sonda została skierowana “ku Słońcu”. Pierwsze zbliżenie do Słońca (peryhelium orbity) nastąpiło 15 czerwca 2020. Wówczas Solar Orbiter znalazł się z odległości 77 milionów kilometrów od naszej Dziennej Gwiazdy. Po przejściu przez peryhelium rozpoczął się okres testowania instrumentów pokładowych sondy. Pierwsze dane z Solar Orbiter zostaną opublikowane przez NASA w połowie lipca.

Orbita Solar Orbiter / Credits – NASA, ESA

Misja Solar Orbiter odbywa się z polskim udziałem. Centrum Badań Kosmicznych PAN odpowiadało za budowę jednostki przetwarzania (instrument digital processing unit) i oprogramowanie niskiego poziomu instrumentu STIX, oraz za jego testy termiczne i naziemne oprzyrządowanie elektryczne.

Warto tu dodać, że na przełomie maja i czerwca 2020 sonda Solar Orbiter prawdopodobnie przeszła przez ogony komety C/2019 Y4 (ATLAS). Aktualnie trwa analiza zebranych danych.

Polecamy artykuł opisujący misję Solar Orbiter.

(PFA, ESA)

Comments are closed.