Zakończyło się składanie łazika Mars 2020 “pod” osłonę aerodynamiczną i stopień międzyplanetarny.
Za mniej niż miesiąc (20 lipca) nastąpi start misji łazika Mars 2020 Perserverance. Jest to zwieńczenie lat badań, rozwoju technologii, integracji i testów sprzętu. Łazik Mars 2020 dotarł do ośrodka Kennedy Space Center (KSC) na Florydzie w lutym 2020. Od tego czasu trwały końcowe testy oraz integracja łazika z osłoną aerodynamiczną oraz stopniem międzyplanetarnym. Te prace zostały zakończone na ponad miesiąc przed początkiem okienka startowego.
Kolejnym etapem prac będzie integracja z rakietą nośną. Start nastąpi z wyrzutni LC-41.
W marcu 2020 NASA poinformowała o wyborze imienia dla misji łazika. Wybrano imię Perseverance.
Siedemnastego czerwca NASA zorganizowała konferencję dla mediów, w trakcie której przedstawiono stan prac nad misją Mars 2020.
Termin startu jest utrzymany pomimo pandemii COVID-19, która mocno uderzyła w USA. Choć w wielu innych przypadkach zatrzymano prace w NASA, przygotowania do startu łazika nie spowolniły. Jedyne małe spowolnienie (z 17 na 20 lipca) jest spowodowane problemami z jednym z dźwigów wspierających przygotowanie rakiety Atlas 5 do startu.
Misja łazika Mars 2020 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.
(NASA)
3 komentarze
bo są rzeczy ważne i ważniejsze niz jakies kowidy
zawsze w takich sytuacjach myślę sobie, że na miejscu projektantów dodalbym ze 2 pastylki więcej aby łazik działał te 5 lat dłużej i nie zamarzł. Zawsze to więcej roboty i jest praca, a burze się zdarzają.
@ftht Łazik zasilany jest z rozpadu jąder atomowych, więc jego żywotność i niezawodność jest znacznie dłuższa niż w przypadku paneli słonecznych.
przeciez pisze wyraźnie o pastylkach a nie panelach
czytaj ze zrozumieniem, tu nie forum onetu