Lot ślizgowy VSS Unity (25.06.2020)

2

Dwudziestego piątego czerwca rakietoplan VSS Unity wykonał lot ślizgowy. Był to drugi lot tego pojazdu w 2020 roku.

Dwudziestego drugiego lutego 2019 roku rakietoplan VSS Unity wykonał lot na wysokość 89,9 km. Był to drugi “kosmiczny” lot tego pojazdu. W tym locie po raz pierwszy na pokładzie VSS Unity – oprócz dwóch pilotów – znalazł się pasażer.

Przez całą resztę 2019 roku oraz początek 2020 roku firma Virgin Galactic (VG) nie wykonała żadnego lotu VSS Unity. W międzyczasie doszło do “przeprowadzki” do SpacePort America (od maja 2019 do początku 2020) z poprzednio używanego lotniska Mojave. To właśnie ze SpacePort America będą wykonywane regularne “kosmiczne” loty SpaceShipTwo (SS2) z pasażerami na pokładzie.

Dopiero 1 maja 2020 VSS Unity wykonał kolejny lot. Nie był to lot rakietowy, a ślizgowy bez napędu. Tamten lot zakończył się sukcesem. Lot został wykonany ze SpacePort America.

Kolejny lot ślizgowy nastąpił 25 czerwca 2020. Podobnie jak w przypadku lotu z 1 maja i w tym locie nie wykonano załączenia silnika rakietowego. Ten lot także się odbył ze SpacePort America.

Drugi lot ślizgowy VSS Unity ze SpacePort America – 25.06.2020 / Credits – Virgin Galactic

Warto tu dodać, że firma VG uznaje 80 km za granicę kosmosu. Jest to wartość używana przez amerykańskie siły powietrzne (USAF). Najpopularniejszą granicą jest tzw. linia Kármána, czyli 100 km nad poziomem morza. W zależności od definicji loty VSS Unity można zarówno uznać za “kosmiczne” jak i “wysokościowe”.

Do 2014 roku Virgin Galactic testowała rakietoplan VSS Enterprise, pierwszy egzemplarz SpaceShipTwo. Ten pojazd został utracony podczas katastrofy w dniu 31 października 2014. Wówczas zginął jeden z pilotów rakietoplanu. W wyniku śledztwa NTSB (National Transport Safety Board, Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu) ustalono, że do katastrofy doszło w wyniku błędu ludzkiego, z powodu zbyt szybkiego uwolnienia powierzchni nośnych rakietoplanu, co doprowadziło do zmiany charakterystyki aerodynamicznej pojazdu. Choć VSS Unity ma wprowadzonych kilka usprawnień konstrukcyjnych, wciąż pojawiają się pytania czy SpaceShipTwo jest bezpieczny.

(PFA, VG)

2 komentarze

  1. W tempie 2 lotów ślizgowych rocznie, to Pan Branson zacznie wozić ludzi za 30 lat. Ze wszystkich firm z sektora kosmicznego, Bransona darzę najmniejszą sympatią. Efekciarstwo… ale bez efektów i sukcesów jak dotąd. Do tego plany nie są zbyt ambitne… koncentrujemy się na robieniu pieniędzy, granica kosmosu też w wersji minimum.

Leave A Reply