Kto będzie nowym dyrektorem ESA?

0

Europejska Agencja Kosmiczna rozpoczęła proces wyboru nowego dyrektora generalnego.

Niemiec Jan Woerner został mianowany na dyrektora generalnego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w 2014 roku. Objęcie funkcji nastąpiło 1 lipca 2015 roku. W ciągu kolejnych lat Jan Woerner sprawnie kierował ESA, doprowadzając w 2019 roku do dużego sukcesu – znacznego podniesienia budżetu tej agencji na kolejne lata.

Dwudziestego ósmego lutego 2020 Jan Woerner na swoim blogu na stronie ESA poinformował, że postanowił nie ubiegać się o kolejną kadencję w roli dyrektora. Jan Woerner uważa, że ESA powinna być zarządzana przez młodszą osobę (obecny Dyrektor ma 67 lat).

W czerwcu 2020 ESA rozpoczęła proces wyboru nowego dyrektora generalnego. Aktualnie trwa dwumiesięczny okres zbierania kandydatur na to stanowisko. W kolejnych miesiącach będzie trwać proces dyskusji z kandydatami oraz “zakulisowe” negocjacje pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi ESA. Oczywiście, w tej kwestii przede wszystkim liczyć się będą opinie Niemiec oraz Francji.

Z dostępnych informacji wynika, że już w tej chwili pojawiło się kilku potencjalnych kandydatów. Można się spodziewać, że przyszły dyrektor generalny ESA będzie Francuzem, jednakże możliwe są “kompromisowe” opcje kandydatów z innych państw. ESA przewiduje, że do grudnia 2020 wybierze następnego dyrektora generalnego. Kadencja Jana Woernera kończy się 30 czerwca 2021.

Po zakończeniu kadencji w ESA Jan Woerner planuje wrócić do nauczania oraz badań naukowych. Przez lata profesor Woerner wykładał na różnych niemieckich uniwersytetach oraz wspierał działania wdrażań badań naukowych do przemysłu.

(SI, Tw)

Leave A Reply