SpX-DM2: start 27 maja 2020

1

NASA wyznaczyła datę startu misji załogowej SpX-DM2: 27 maja 2020.

Pierwsza misja załogowa pojazdu Dragon 2 nosi oznaczenie SpX-DM2. Jej wykonane jest możliwe, gdyż firma SpaceX przeprowadziła zakończyła wymagane testy tego pojazdu, w tym testowy bezzałogowy lot orbitalny (SpX-DM1), test ucieczki Dragona 2 podczas startu rakiety (styczeń 2020), testy silniczków SuperDraco, wiele testów spadochronów oraz test ucieczki z miejsca startu (maj 2015). Te wszystkie testy (oraz testy rakiet Falcon 9, modyfikacje wyrzutni startowej i cała dokumentacja) pozwoliły na osiągnięcie gotowości kapsuły Dragon 2 do pierwszego lotu załogowego.

Siedemnastego kwietnia 2020 NASA poinformowała, że wyznaczyła na 27 maja 2020 start misji SpX-DM2. Celem tej misji jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). Na pokładzie Dragona 2 ku ISS wybiorą się astronauci Robert Behnken oraz Douglas Hurley. Na ISS czekają na nich kosmonauci misji Sojuz MS-16.

Logo misji SpX-DM2 / Credits - NASA, SpaceX
Logo misji SpX-DM2 / Credits – NASA, SpaceX

Start zaplanowany jest na 27 maja 2020 na godzinę 22:32 CEST. Dokładny czas trwania misji nie został jeszcze oficjalnie ustalony. Start odbędzie się z wyrzutni LC-39A.

Nagranie NASA dotyczące zbliżającej się misji SpX-DM2 / Credits – NASA

Będzie to pierwsza amerykańska misja załogowa od czasu ostatniej wyprawy promu kosmicznego – STS-135, która odbyła się w lipcu 2011.

Misja SpX-DM2 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA, PFA)

1 komentarz

  1. Nareszcie NASA poleci po 9-latach zastoju w lotach z terytorium USA . Dziwię się że do tej tak długiej przerwy doszło obecnie ,bo jak wiemy coś podobnego już NASA doświadczyła po zakończeniu programu Apollo i potem przerwa i pierwszy lot Promu Columbia . Jak widać nie wyciągnięto żadnych wniosków .