Rozpad komety C/2019 Y4 (ATLAS)

0

Kometa na którą tak wszyscy czekamy, kometa która mogła stać się najjaśniejszą kometą ostatnich kilku lat widoczną w maju gołym okiem właśnie się rozpada na części! Mowa oczywiście o komecie C/2019 Y4 (ATLAS).

Autorem artykułu jest Adam Hurcewicz – serdecznie dziękujemy!

(Polecamy artykuł wprowadzający o komecie C/2019 Y4 ATLAS z 17 marca 2020)

Od połowy marca 2020 roku przez dwa tygodnie kometa przestała jaśnieć, a nawet jasność jej delikatnie spadła. Wielu obserwatorów zaniepokoiło takie zachowanie komety aż w końcu dostrzeżono że koma stała się bardziej wydłużona i bardziej rozmyta niż wcześniej.

W telegramie numer 13620 The Astronomer’s Telegram (http://www.astronomerstelegram.org/?read=13620 ) z 6 kwietnia 2020 roku poinformowano o możliwym rozpadzie komety opierając się na zdjęciach z 0.6 metrowego teleskopu Ningbo Education Xinjiang Telescope (NEXT). Zaobserwowano 3’ wydłużenie centralnej części komy. Zauważono też, że kometa zmieniła nieznacznie swoją orbitę co było spowodowane niegrawitacyjnymi czynnikami.

Rozpad komety nastąpił ok. 5 kwietnia 2020 i na chwilę obecną obserwuje się przynajmniej 4 części komety, jedna jaśniejsza (główna) i 3 nieco słabsze. Teraz wszystkie oczy skierowane są właśnie na tę kometę, gdyż mamy możliwość obserwować fragmentację komety jeszcze długo przed peryhelium na ciemnym przecież niebie.

Zdjęcia C/2019 Y4 (ATLAS) / Credits - Thomas Winterer
Zdjęcia C/2019 Y4 (ATLAS) / Credits – Thomas Winterer

Co więcej, planowane są obserwacje komety przy użyciu Kosmicznego Teleskopu Hubble (HST)! Obserwacje numer 16089 i 16111 na stronie http://www.stsci.edu/hst/confirm-charts/ wskazują na to, że HST spojrzy na kometę 20 i 23 kwietnia. Zdjęcia mogą być równie imponujące jak te z kwietnia 2006 roku, gdy HST obserwował rozpad komety 73P/Schwassmann-Wachmann.

Wracając do komety C/2019 Y4 (ATLAS), nie zapominajmy, że kometa/komety mogą być doskonale widoczne na zdjęciach z kamery HI-1 sondy STEREO-A. Sonda obserwuje Słońce i jego otoczenie (wiatr słoneczny, wybuchy CME). Jeśli więc odłamki komety dotrwają do czasu peryhelium to czeka nas niezwykłe widowisko na zdjęciach z tej sondy. Nie wiadomo czy tak się stanie, gdyż komety po rozpadzie zazwyczaj szybko ulegają dalszej fragmentacji i szybko tracą na jasności.

Teraz zacznie się katalogowanie fragmentów komety i nadanie im nowych oznaczeń. Tym zajmie się już Minor Planet Center.

Chyba wszyscy jesteśmy rozczarowani takim obrotem spraw. Po raz kolejny przekonujemy się jak niesforne są komety, potrafią rozczarować, potrafią też zaskakiwać.

Galeria zdjęć komety C/2019 Y4 (ATLAS):

Sześć godzin ruchu komety C/2019 Y4 (ATLAS) – 7/8 kwietnia 2020 / Credits – Epo Nandrolone

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

Comments are closed.