Koniec misji CRS-20

0

Siódmego kwietnia zakończyła się misja CRS-20. W tej misji po raz ostatni wykorzystano pierwszą wersję kapsuły Dragon.

Misja CRS-20 kapsuły Dragon rozpoczęła się 7 marca 2020 o godzinie 05:50 CET. Start rakiety Falcon 9 nastąpił z wyrzutni LC-40 na Florydzie. Lot przebiegł prawidłowo i kapsuła została wprowadzona na odpowiednią orbitę wstępną skąd “ścigał” Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Start misji CRS-20 / Credits – SpaceX

Dwa dni później (9 marca) Dragon dotarł do ISS. W misji CRS-20 dostarczono 1977 kg ładunku i eksperymentów na ISS. Na uwagę zasługuje moduł Bartolomeo, dowieziony w “bagażniku” Dragona. Ten moduł został zainstalowany 2 kwietnia na zewnątrz europejskiego modułu Columbus. Jest to platforma zewnętrzna, zdolna do przyjęcia do 12 różnego typu eksperymentów. Moduł Bartholomeo został zbudowany w Europie przez koncern Airbus.

Przechwycenie kapsuły Dragon – misja CRS-20 (09.03.2020) / Credits – NASA TV

Dragon przebywał na ISS do 7 kwietnia 2020. Przez ten czas nastąpiło rozpakowanie ładunku dostarczonego przez kapsułę do Stacji. Następnie Dragon został wypełniony próbkami z eksperymentów naukowych, śmieciami oraz innym sprzętem, co do którego zadecydowano o sprowadzeniu na Ziemię. Następnie siódmego kwietnia, o godzinie 15:06 CEST, Dragon został uwolniony z ramienia robotycznego Stacji (SSRMS).

Odłączenie kapsuły Dragon od ISS (07.04.2020) / Credits – NASA TV, Raw Space

O godzinie 19:58 CEST doszło do uruchomienia silniczków Dragona w celu zejścia z orbity. Ten manewr spowolnił Dragona o około 111 metrów na sekundę – wystarczająco dużo, by kapsuła “zahaczyła” o atmosferę naszej planety i rozpoczęła schodzenie z orbity. Wodowanie u wybrzeży Kalifornii nastąpiło około 20:50 CEST. Na Ziemię powróciło ponad 1800 kg ładunku.

Była to ostatnia misja orbitalna kapsuły Dragon w tej wersji. Kolejne misje logistyczne na ISS będą realizowane za pomocą kapsuły Dragon 2 w ramach nowego kontraktu z NASA. Pierwszy lot zaopatrzeniowy Dragona 2 nastąpi jeszcze w tym roku.

Misja CRS-20 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(SpaceX, PFA)

Comments are closed.