Czwarty lot stratosferyczny polskiego projektu Cloudless

0

8 kwietnia 2020 roku dwóch inżynierów działających w ramach projektu Cloudless wykonało kolejny udany lot stratosferyczny bezzałogowego statku powietrznego (BSP, dron).

Bezzałogowy samolot wzniósł się za pomocą balonu stratosferycznego na wysokość 21 758 m. n.p.m. po czym wyczepił się, wykonał lot testowy i wylądował w miejscu startu. Podczas lotu udało się wykonać lot poziomy z wykorzystaniem napędu elektrycznego.

Lot drona z napędem elektrycznym / Credits – Cloudless

Celem projektu Cloudless jest stworzenie drona zdolnego do lotów HALE/HAPS (High Altitude Long Endurance/High Altitude Pseudo-Satellite). Zasilane energią solarną bezzałogowe statki powietrzne będą mogły przebywać w stratosferze nieprzerwanie tygodnie i miesiące, a docelowo nawet cały rok. W ciągu dnia energia słoneczna wykorzystywana jest zarówno do zasilania silników jak i magazynowania energii. W nocy zmagazynowana energia wykorzystywana jest do zasilania napędu oraz urządzeń pokładowych. Drony tego typu są wielokrotnie tańsze w produkcji i użytkowaniu od satelitów, i umożliwiają m.in. obserwacje Ziemi z większą dokładnością w czasie rzeczywistym. Brak większości zjawisk pogodowych w stratosferze umożliwia 100% wykorzystanie potencjału paneli słonecznych.

Obserwacje te mają bardzo szerokie spektrum zastosowań. Od badań środowiskowych (ochrona środowiska, analiza stanu upraw rolnych, leśnictwo) poprzez wsparcie w przypadkach klęsk żywiołowych aż po alternatywne systemy komunikacji i nawigacji.

Zespół projektu Cloudless od ubiegłego roku wykonuje eksperymentalne loty w przestrzeni stratosferycznej, a dokładniej w przestrzeni bliskiego kosmosu (ang. near space) czyli na wysokościach ponad 20 000 metrów. Dotychczas wykonali m.in. jeden z najwyższych na świecie lotów BSP na wysokość 27 231 m. n.p.m., następnie wykonali lot stratosferyczny ultralekkiego drona o rozpiętości skrzydeł niespełna 6 metrów. Podczas lotów testowych prowadzone są testy układów awionicznych, telemetrycznych i płatowca w celu potwierdzenia niezawodności i wytrzymałości w skrajnych warunkach atmosferycznych.

Eksperymentalny lot 6 metrowego drona / Credits – Cloudless

Badania prowadzone są przy wykorzystaniu trzech samolotów-dronów o rozpiętości niespełna 3, 4 i 6 metrów. Konstrukcje wykorzystują autorskie rozwiązania technologiczne. W produkcji dronów używany jest m.in. druk 3D, polskie włókna węglowe, elementy dronów wytwarzane są w oparciu o obróbkę numeryczną co zapewnia ich wysoką jakość i dokładność.

Cloudless – etap 1 / Credits – Cloudless

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje przedstawicielom projektu Cloudless za przesłane informacje.

(Cloudless)

Comments are closed.