Start rakiety z perspektywy ISS

0

Jak wygląda start rakiety orbitalnej z perspektywy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) to duży kompleks orbitalny, w którym stale przebywają ludzie. Budowa ISS rozpoczęła się w 1998 roku a (w większej części) zakończyła się w 2011 roku, wraz z końcem ery wahadłowców. W międzyczasie do ISS dołączono mniejsze moduły (m.in. BEAM) oraz planowana jest instalacja kolejnych. Aktualnie przewiduje się, że ISS pozostanie na orbicie do około 2028 roku.

ISS jest świetnym miejscem do obserwacji naszej planety. Na Stacji zainstalowano m.in. instrument ECOSTRESS, którego celem będzie lepsze zrozumienie wzrostu roślin i jego relacji do ilości dostępnej wody. Astronauci wykonują także zdjęcia śladów naszej cywilizacji – w tym miasta (m.in. nocne ujęcie Warszawy z orbity). Czasem także astronauci obserwują dynamiczne zjawiska, takie jak burze i zorze polarne. Z pokładu ISS można także obserwować huragany.

Innym ciekawym dynamicznym zjawiskiem obserwowanym z ISS jest start rakiety. Prezentowane poniżej nagranie to start rakiety Sojuz-FG z bezzałogowym pojazdem Progress MS-10, które nastąpiło 16 listopada 2018. Celem misji Progressa była właśnie Stacja. Przebywający wówczas na pokładzie ISS astronauta Alexander Gerst (Niemcy/ESA) sfotografował ten start przy użyciu lustrzanki cyfrowej. Po przesłaniu zdjęć na Ziemię jeden z pasjonautów astronautyki wykonał poniższe nagranie w rozdzielczości 4K.

Start rakiety obserwowany z pokładu ISS – 16/11/2018 / Credits – Raw Space

W najbliższych latach ilość startów rakiet orbitalnych prawdopodobnie wyraźnie wzrośnie. Część z nich będzie mogła być obserwowana z pokładu ISS. Wśród nich znajdą się także starty rakiet z astronautami na pokładzie – dwóch nowych pojazdów (Dragon 2 i CST-100) oraz rosyjskiego pojazdu załogowego Sojuz.

(NASA, RS, PFA)

Comments are closed.