Planet Four na Zooniverse

0

Na platformie Zooniverse ruszył nowy projekt dla internautów – Planet Four. Tym razem celem badań jest czwarta planeta Układu Słonecznego – Mars.

Zooniverse to platforma na której zainteresowani internauci mogą poszukiwać interesujących z naukowego punktu widzenia “sygnałów”. Przykładem może być Planet Hunters TESS, w ramach którego poszukuje się “zaćmień” innych gwiazd w poszukiwaniu planet pozasłonecznych. Zooniverse oferuje wiele różnych projektów, nie tylko związanych z astronomią.

Dwudziestego czwartego marca ruszył nowy projekt na Zooniverse. Ten projekt nosi nazwę Planet Four i dotyczy Marsa – czwartej planety Układu Słonecznego. W projekcie Planet Four wykorzystywane są zdjęcia z teleskopu HiRISE, zainstalowanego na pokładzie Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), krążącego wokół Czerwonej Planety od marca 2006 roku.

Celem Planet Four jest poszukiwanie i klasyfikacja tworów, które powstały i zmieniają się pod wpływem czynników takich jak marsjański wiatr. Naukowcy mają nadzieję lepiej zrozumieć marsjański klimat poprzez szersze badania tych tworów, w szczególności ich zmian rok do roku oraz w poszczególnych sezonach.

Przykładowe zdjęcie Marsa z widocznymi ciemnymi tworami - zdjęcie z HiRISE / Credits - NASA
Przykładowe zdjęcie Marsa z widocznymi ciemnymi tworami – zdjęcie z HiRISE / Credits – NASA

Ciemne twory w obszarach biegunowych Marsa powstają wskutek sublimacji dwutlenku węgla pod wpływem promieniowania słonecznego. Podczas sublimacji dwutlenek węgla zabiera ze sobą drobinki pyłu, które układają się zgodnie z kierunkiem wiatru. Następnie, w miarę zbliżania się do marsjańskiego lata, ciemne twory zanikają. Pozostają zaś twory, które nazywa się “pająkami” – są to cienkie linie, prawdopodobnie małe kanały, odsłonięte wskutek sublimacji lodu.

Przez 14 lat orbitowania wokół Marsa teleskop HiRISE wykonał zbyt wiele zdjęć, by mały zespół naukowców mógł je sprawnie analizować. W tych zdjęciach jest jednak ukryta duża ilość wiedzy na temat kierunku marsjańskiego wiatru, zmian sezonowych oraz tych w dłuższym wymiarze czasu. Dlatego tez powstał projekt Planet Four na Zooniverse.

Link do projektu: https://www.zooniverse.org/projects/mschwamb/planet-four/about/research

(Zooniverse)

Comments are closed.