Koniec testów MPCV Orion do Artemis-1

0

Na początku marca zakończyły się testy kapsuły MPCV Orion do misji Artemis-1. Niestety, oficjalnie już wiadomo, że ta misja nastąpi w 2021 roku.

W listopadzie 2019 zakończyła się integracja pojazdu MPCV Orion do misji Artemis-1 (EM-1). Wcześniej, od listopada 2018, trwało łączenie europejskiego modułu serwisowego tego pojazdu z amerykańską częścią załogową.

Następnie, pod koniec listopada 2019 MPCV Orion wybrał się w swoją pierwszą “podróż” . Pojazd został przetransportowany do Plum Brook Station – jednostki NASA w stanie Ohio. Tam pojazd przechodzi pełne testy środowiskowe w celu certyfikacji do lotu. Pierwszym z testów jest test termiczno-próżniowy (od -115 do +75 stopni Celsjusza). Drugim testem była będzie weryfikacja kompatybilności elektromagnetycznej pojazdu MPCV Orion.

Na początku marca 2020 zakończyły się testy MPCV Orion. Z dostępnych informacji wynika, że testy wyszły bardzo dobrze i nie zanotowano większych problemów, które wymagają poprawek w konstrukcji lub elementach kapsuły. Statek można uznać za gotowy do lotu. Po testach MPCV Orion powróci do KSC na Florydzie i zostanie zainstalowany na stanowisku Final Assembly and Test (FAST) w oczekiwaniu na start.

Niestety, oficjalnie już wiadomo, że misja Artemis-1 nastąpi dopiero w 2021 roku. W lutym tego roku pojawiła się informacja, że pierwszy start rakiety SLS – właśnie misja Artemis-1 – zostanie opóźniony przynajmniej do kwietnia 2021. W ciągu kilkunastu następnych dni pojawiła się kolejna informacja – rakieta SLS będzie gotowa do startu najwcześniej latem przyszłego roku. Do tego czasu ta przetestowana kapsuła MPCV Orion będzie czekać na złożenie z rakietą SLS. Można się spodziewać, że NASA wykorzysta ten “dodatkowy czas” na kolejne testy, trening i szkolenia (np procedury) związane z MPCV Orion.

(NASA)

Comments are closed.