Jak fotografować Ziemię z pokładu ISS?

1

Jak zwykle astronauci na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej fotografują Ziemię?

Kanadyjski astronauta Chris Hadfield spędził łącznie w kosmosie 166 dni, biorąc udział w misjach STS-74 (1995), STS-100 (2001) oraz długoterminowej wyprawy Sojuza TMA-07M na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). W trakcie swojej ostatniej misji orbitalnej Chris Hadfield spędził na orbicie łącznie 145 dni pomiędzy grudniem 2012 a majem 2013. Nagrania Chrisa Hadfielda z tego okresu pobytu na Stacji były prezentowane na całym świecie: przede wszystkim jego cover “Space Oddity” (David Bowie) oraz seria nagrań opisujących życie w warunkach mikrograwitacji (w tym nawet o… łzach w kosmosie!).

Oprócz tego Chris Hadfield często fotografował naszą planetę z perspektywy Stacji. Zwykle do tego celu wykorzystywał moduł Cupola, wyniesiony zaledwie 3 lata wcześniej. Łącznie Chris Hadfield wykonał około 45 tysięcy zdjęć Ziemi w trakcie pobytu na ISS. Poniższe nagranie prezentuje kilka ciekawych wniosków płynących z obserwacji i fotografowania naszej planety z perspektywy niskiej orbity okołoziemskiej.

Fotografowanie Ziemi z pokładu ISS – Chris Hadfield (nagranie z 2013 roku) / Credits – Canadian Space Agency

Chris Hadfield opuścił szereg aktywnych astronautów w maju 2013 roku. Przez kolejne lata Chris Hadfield zajmował się nauką (posada profesora na University of Waterloo) oraz napisał książkę-autobiografię i uczestniczył w programach TV związanych z zachęcaniem do aplikowania do programu astronautów. Oprócz tego Chris Hadfield podróżuje po świecie z wykładami.

ISS służy jako platforma do wielu różnego typu obserwacji Ziemi. Przykładem może być instrument ECOSTRESS, zainstalowany w 2018 roku na Stacji.

(CSA)

1 komentarz