Falcon 9 – plany SpaceX do 2025 roku

0

Jak często firma SpaceX planuje wykonywać starty rakiety Falcon 9 z Florydy?

Prawdziwym “koniem roboczym” firmy SpaceX jest rakieta Falcon 9. Do końca 2019 roku SpaceX przeprowadził łącznie 77 startów tej rakiety, z czego jeden zakończył się niepowodzeniem oraz doszło do jednej eksplozji w trakcie przygotowań do startów. W 2020 roku doszło do zniszczenia rakiety Falcon 9 w trakcie lotu – była to część udanego testu ucieczki kapsuły Dragon 2. Cechą wyróżniającą rakietę Falcon 9 jest możliwość wielokrotnego wykorzystania pierwszego stopnia. W tym celu – po zakończonej pracy – pierwszy stopień ląduje albo na platformie morskiej albo na wyznaczonych lądowiskach (na lądzie).

Składanka różnych prób lądowania pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 na przestrzeni ostatnich lat / Credits – SpaceX, Anton

Starty Falcona 9 odbywają się z dwóch miejsc na Florydzie: wyrzutni LC-39A, współużytkowanej z rakietą Falcon Heavy oraz wyrzutni LC-40. Na 2020 rok łącznie zaplanowano 35 startów rakiet Falcon 9 z tych wyrzutni, w tym 30 z wyrzutni LC-40.

W kolejnych latach częstotliwość startów Falconów 9 powinna wzrosnąć. Na 2021 i 2022 rok zaplanowano po 54 starty Falconów 9, w tym 44 z wyrzutni LC-40. W latach 2023-2025 rakiety Falcon 9 mogą wystartować aż 60 razy rocznie, z czego 50 startów rocznie przypadnie z wyrzutni LC-40.

60 startów rocznie oznacza 5 startów rakiet Falcon 9 miesięcznie. Taka częstotliwość startów jest możliwa osiągnięcia, gdyż SpaceX zamierza korzystać z “floty” pierwszych stopni Falconów 9. Oznacza to, że w każdym momencie SpaceX ma zamiar przygotowywać kilka rakiet jednocześnie – te przygotowania by były oczywiście na różnych stopniach zaawansowania: od działań po odzyskaniu pierwszego stopnia z poprzedniego lotu, poprzez przygotowywanie i składanie rakiety aż po integrację z ładunkiem.

Część startów z wyrzutni LC-39A będzie mieć charakter załogowy – rakieta Falcon 9 będzie wynosić astronautów w kapsule Dragon 2. Jak na razie nie wiadomo jak często będą wykonywane loty załogowe – można założyć, że będzie ich około 3-7 rocznie, w zależności od zainteresowania komercyjnego tego typu misjami.

Pierwsza (bezzałogowa) misja kapsuły Dragon 2 / Credits – SpaceX

(Tw, SpX)

Comments are closed.