ERA gotowy do wysyłki do Bajkonuru

0

Pod koniec lutego ramię robotyczne ERA zostało zaakceptowane do wysyłki do kosmodromu Bajkonur, gdzie nastąpi integracja z modułem “MLM Nauka”.

Europejskie ramię robotyczne o nazwie European Robotic Arm (ERA) ma funkcjonować na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). ERA zostanie zainstalowany na rosyjskim module MLM Nauka – który doświadczył już kilku lat opóźnień. Co ciekawe, na stronie ESA z 2006 roku można przeczytać informację, że ERA znajdzie się na ISS w 2007 roku.

ERA jest już zbudowany i przetestowany. Budowę wykonał koncern Airbus (wcześniej jego holenderski oddział, wówczas funkcjonujący pod nazwą Dutch Space). Pod koniec lutego 2020 nastąpiła inspekcja tego ramienia oraz oficjalna akceptacja do wysyłki do Bajkonuru. Tam ERA zostanie zainstalowana do modułu MLM Nauka, z którym dotrze na ISS. Docelowo ERA ma być zdolny do operowania z kilku różnych stanowisk, a nawet przemieszczania się po tych stanowiskach w celu dotarcia do miejsca pracy.

ERA ma 11,3 metrów długości i masę 630 kg. Zdolność nośna ERA to do 8000 kg w warunkach mikrograwitacji. Dokładność pozycjonowania ładunku prowadzonego przez ERA ma wynieść około 5 milimetrów.

Animacja przykładowej “misji” modułu ERA – nagranie z 2002 roku / Credits – Dutch Space B.V.

Co ciekawe, pierwsze prace nad ERA były związane z programem europejskiego załogowego mini-wahadłowca Hermes. Ten program, rozwijany w latach 80. XX wieku został zarzucony, m.in. w wyniku wniosków płynących z katastrofy promu Challenger. Rakieta nośna zbudowana dla potrzeb programu Hermes – Ariane 5 – jest do dziś wykorzystywana do wynoszenia większych satelitów.

(ESA)

Comments are closed.