Dragon XL

0

Firma SpaceX będzie dostarczać ładunek do stacji LOP-G za pomocą pojazdu o nazwie Dragon XL.

Stacja Lunar Orbital Platform-Gateway (LOP-G, wcześniej znana jako Deep Space Gateway, DSG, a czasem nazywana też skrótowo “Gateway”) to projekt małego kompleksu załogowego krążącego wokół Księżyca. LOP-G ma krążyć po eliptycznej sześciodniowej orbicie typu “Near Rectilinear Halo Orbit” (NRHO), w której punkt najbliższy do naszego satelity to ok. 3000 km, zaś najdalszy – ok. 70 tysięcy km. Utrzymanie LOP-G na tego typu orbicie wymagałoby delta-v o wartości zaledwie 10 m/s rocznie – byłby to świetny punkt “przesiadkowy” do eksploracji Księżyca. Co więcej, LOP-G będzie mogła zmieniać swoją orbitę, ułatwiając tym samym poszczególne misje na powierzchnię Srebrnego Globu.

Wyjaśnienie orbity NHRO dla LOP-G / Credits – aisolutionsinc

Pod koniec sierpnia 2019 ukazało się wspólne oświadczenie rady pięciu agencji kosmicznych zaangażowanych w program Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oraz LOP-G. Ta rada potwierdziła zainteresowanie obecnych partnerów ISS w budowie i użytkowaniu LOP-G. Aktualnie wiadomo, że międzynarodowi partnerzy NASA dołączą do budowy LOP-G później – nie wcześniej niż w 2026 roku. W marcu 2020 okazało się także, że do pierwszej misji załogowej na powierzchnię Księżyca (Artemis-3 / EM-3) stacja LOP-G nie będzie gotowa nawet w swojej minimalnej konfiguracji.

Dragon XL

Dwudziestego siódmego marca NASA poinformowała, że jednym ze statków zaopatrzeniowych na stację LOP-G będzie pojazd o nazwie Dragon XL. Dostarczanie ładunku na LOP-G będzie realizowane w ramach kontraktu o nazwie Gateway Logistics Services (GLS).

Dragon XL nie przypomina kapsuł Dragon i Dragon 2 – bardziej przypomina pojazd Cygnus (lub Cygnus XL), który wspólnie z Dragonem wykonuje loty zaopatrzeniowe na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Dragon XL ma częściowo bazować na Dragonie 2 i korzystać z rakiety Falcon Heavy. Nośność Dragona XL ma wynosić około 5 ton do stacji LOP-G. Na opublikowanej przez firmę SpaceX grafice można także zobaczyć zestaw paneli słonecznych – podobnych do tych używanych w statku Dragon. Pojazd Dragon XL będzie dostarczać do LOP-G ładunek zarówno w sekcji ciśnieniowej jak i w nieciśnieniowej (“bagażniku”).

Więcej informacji na temat Dragona XL prawdopodobnie zostanie przedstawionych w najbliższych miesiącach.

(NSF, R)

Comments are closed.