Falcon 9 wynosi paczkę Starlink-5

2

Siedemnastego lutego rakieta Falcon 9 wyniosła piątą paczkę satelitów megakonstelacji Starlink. Co ciekawe, tym razem nie udało się odzyskać pierwszego stopnia rakiety.

Start rakiety Falcon 9 z piątą paczką satelitów Starlink nastąpił 17 lutego 2020 o godzinie 16:05 CET. Start nastąpił z wyrzutni LC-40 na Florydzie. Na pokładzie tej rakiety znalazło się 60 satelitów megakonstelacji Starlink. W tym locie wykorzystano po raz czwarty pierwszy stopień rakiety o oznaczeniu B1056 – w poprzednich lotach ten stopień dwa razy wyniósł kapsułę Dragon (CRS-17 i CRS-18) oraz wyniósł satelitę telekomunikacyjnego JCsat-18 (16 grudnia 2019).

Lot rakiety przebiegł prawidłowo i satelity zostały uwolnione na odpowiedniej orbicie parkingowej, skąd w kolejnych tygodniach będą się wznosić na docelową orbitę operacyjną (550 km). Tym razem satelity Starlink zostały uwolnione na eliptycznej orbicie o parametrach ok 210 x 385 km.

Po zakończonej pracy pierwszy stopień rakiety Falcon 9 miał powrócić na platformę morską. Jednakże tym razem pierwszy stopień chybił o kilkadziesiąt metrów. Na obrazach z platformy morskiej można zobaczyć duży rozbryzg wody. Jest to pierwsze utracenie stopnia przez firmę SpaceX od 25 czerwca 2019 (od czasów trzeciego startu rakiety Falcon Heavy). W międzyczasie firma SpaceX z powodzeniem odzyskała osiem członów swoich rakiet (wliczając w to zarówno pierwsze stopnie Falconów 9 jak i dwa człony poboczne rakiety Falcon Heavy).

Nagranie misji Startlink-5 / Credits – SpaceX

Następny start rakiety Falcon 9 jest zaplanowany obecnie na 2 marca 2020. Wówczas nastąpi start misji zaopatrzeniowej CRS-20 w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

(PFA)

2 komentarze

  1. Może ktoś tam w SpaceX już myśli nad tym aby starty robić z zachodniego wybrzeża?
    Co prawda stały ląd zwiększa prawdopodobieństwo poprawnego lądowania ale zwiększa też prawdopodobieństwo upadku na ludzkie osiedla. I być może powyższa również koszty transportu powrotnego do bazy.
    @vendeta
    Możliwe, że wiatr był zbyt silny i spowodował zniesienie stopnia ale ja bym poczekał na jakikolwiek komunikat SpaceX o ile będą skłonni takowy opublikować. A myślę, że w ich interesie jest to wskazane.

  2. Niezbyt spokojne morze… ale utrata stopnia dotkliwa. Ciekawe co nie wyszło…