Virgin Galactic – budowa nowego egzemplarza SpaceShipTwo

0

Na początku stycznia 2020 firma Virgin Galactic zaprezentowała pierwsze “posadzenie na kołach” nowego egzemplarza SpaceShipTwo.

SpaceShipTwo (SS2) to pasażerski rakietoplan, zdolny do lotów w górne warstwy atmosfery. Budowa oraz testy tego pojazdu trwają już ponad dekadę. W październiku 2014 roku pierwszy egzemplarz SS2 uległ katastrofie, w której zginął jeden z pilotów. Pojazd SS2 jest używany przez firmę Virgin Galactic (VG).

Drugi egzemplarz SS2, nazwany VSS Unity, wykonał jak na razie dwa loty “kosmiczne”. Oba loty były wykonane na pułap ponad 80 km (granica kosmosu wg amerykańskich sił powietrznych USAF), ale poniżej wcześniej deklarowanego pułapu 100 km (najczęściej stosowania granica kosmosu – Linia Kármána). Z tego też powodu wiele osób uważa, że SS2 nie będzie wykonywać lotów kosmicznych, a “jedynie” do górnych warstw atmosfery.

Docelowo SS2 ma wykonywać regularne loty o charakterze komercyjnym z pasażerami na pokładzie. Możliwe są także loty naukowe dla agencji kosmicznych i firm. Aby tego dokonać, potrzebna będzie flota rakietoplanów SS2 oraz samolotów-nosicieli o nazwie WhiteKnightTwo (WK2).

We wrześniu 2019 firma VG zaprezentowała zdjęcia z budowy kolejnego egzeplarza SS2. Na początku stycznia 2020 firma VG zaprezentowała pierwsze “posadzenie na kołach” tego pojazdu. Ten egzemplarz SS2 jeszcze nie został nazwany – przewiduje się, że ten rakietoplan otrzyma nazwę do połowy tego roku. Prawdopodobnie później nastąpi pierwsze wytoczenie pojazdu z hangaru a następnie – pierwsze naziemne testy.

Pierwsze “posadzenie na kołach” nowego egzemplarza SpaceShipTwo / Credits – Virgin Galactic

Jest możliwe, że w tym roku firma VG będzie oferować komercyjne loty. Czy będą one bezpieczne? Co do tej kwestii wciąż pojawiają się wątpliwości czy SpaceShipTwo będzie rzeczywiście bezpieczny.

(TSC, VG)

Comments are closed.