Spacer kosmiczny EVA-63

0

Dwudziestego stycznia z pokładu ISS w przestrzeń kosmiczną wyszły dwie astronautki. Spacer o oznaczeniu EVA-63 był trzecim w historii wykonanym przez kobiety.

[drocap]C[/dropcap]elem spaceru EVA-63 była wymiana części akumulatorów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Dotychczasowe akumulatory bazowały na technologii niklowo-metalowo-wodorkowej (NiMH), zaś nowej generacji są litowo-jonowe. Dotychczasowe akumulatorki były już niewystarczające, dlatego też nastąpiła potrzeba ich wymiany. Spacer EVA-63 był kolejnym z serii dedykowanych wymianie tych akumulatorów na ISS. Wymianie podlegały akumulatory po stronie P6 kratownicy Stacji.

Spacer EVA-63 rozpoczął się 20 stycznia 2020 o godzinie 12:35 CET. Spacer trwał 6 godzin i 58 minut. W przestrzeń kosmiczną wyszły astronautki Jessica Meir oraz Christina Koch. Był to trzeci w historii astronautyki spacer kosmiczny wykonany wyłącznie przez kobiety. Pierwszy taki spacer – EVA-58 w październiku 2019 oraz drugi (EVA-62 w styczniu 2020) wykonały również Christina Koch i Jessica Meir.

Zapis spaceru EVA-63 / Credits – NASA

Kolejny spacer kosmiczny powinien nastąpić 25 stycznia 2020. Wówczas w przestrzeń kosmiczną wyjdą astronauci Andrew Morgan (NASA) oraz Luca Parmitano (ESA). Zadaniem tego spaceru będzie dalsza naprawa instrumentu AMS-02.

(NASA)

Comments are closed.