InSight odkrywa aktywny uskok tektoniczny

0

Marsjańska misja InSight przyniosła ważne odkrycie: aktywny uskok tektoniczny na Czerwonej Planecie.

Czerwona Planeta wydaje się być “skamieniałym”, pozbawionym aktywności globem. Jednakże, dzięki “inwazji” misji bezzałogowych od czasów misji Mars Pathfinder coraz więcej dowiadujemy się o tej planecie, w tym aktualnej aktywności.

Najnowszą misją jest Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport (InSight), która wylądowała w listopadzie 2018 na Marsie. InSight wylądował na równinie o nazwie Elysium Planitia. Jest to płaski obszar znajdujący się w równikowej strefie Marsa. Co ciekawe, blisko południowej granicy tej równiny znajduje się krater Gusev, w którym wylądował łazik Spirit oraz krater Gale, który od 2012 roku bada łazik MSL Curiosity.

Misja InSight ma na celu przede wszystkim spojrzeć wgłąb Czerwonej Planety. Jej głównym instrumentem jest SEIS (Seismic Experiment for Interior Structure), który został ustawiony na powierzchni Marsa w grudniu 2018. Celem tego zbudowanego we Francji instrumentu jest mierzenie marsjańskich trzęsień ziemi.

Wizualizacja misji InSight z rozstawionymi instrumentami SEIS i HP3 / Credit: NASA, JPL
Wizualizacja misji InSight z rozstawionymi instrumentami SEIS i HP3 / Credit: NASA, JPL

Od momentu postawienia na powierzchni Marsa SEIS zidentyfikował ponad 300 trzęsień ziemi. Większość z nich była bardzo słaba. W grudniu 2019 roku zespół naukowy instrumentu SEIS poinformował, że udało się zidentyfikować pierwszy aktywny uskok tektoniczny na Marsie. Ten obszar został zidentyfikowany m.in. dzięki detekcji dwóch stosunkowo dużych trzęsień, jakie SEIS zarejestrował podczas soli (dni marsjańskich) 173 i 235. Dalsza analiza danych pozwoliła na ustalenie lokalizacji tego uskoku tektonicznego – jest to region Cerberus Fossae, znajdujący się około 1600 km na wschód od miejsca lądowania InSight.

Cerberus Fossae to seria podłużnych uskoków o długości około 1300 km. Naukowcy uważają, że w ciągu kilku ostatnich milionów lat – czyli “wczoraj” w geologicznej skali czasu – obszar Cerberus Fossae był (i nadal jest) aktywny. Dane z instrumentu SEIS potwierdzają tę aktywność Cerberus Fossae.

Postępy misji InSight są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(SEIS, Nature)

Comments are closed.