MPCV Orion do Artemis-1 – koniec integracji

0

Zakończyła się integracja kapsuły MPCV Orion do misji Artemis-1.

Dwudziestego szóstego marca 2019 roku administracja Białego Domu nakreśliła nowy cel dla NASA: powrót człowieka na Księżyc przed końcem 2024 roku. Następnie, w maju NASA poinformowała o wyborze nazwy programu: Artemis.

Jeszcze przed końcem maja maja NASA zaprezentowała bardzo wstępny plan programu Artemis do 2024 i 2028 roku. Z planu wynika, że misja Artemis-3 (wcześniej EM-3) będzie pierwszym załogowym lotem na powierzchnię Księżyca. Wcześniejsze planowane misje, Artemis-1 (EM-1) to bezzałogowy test kapsuły MPCV Orion, zaś Artemis-2 (EM-2) to pierwszy załogowy lot tej kapsuły. Loty kapsuł MPCV Orion mają odbywać się dzięki rakiecie SLS.

Przez cały 2019 rok trwała końcowa instalacja i integracja kapsuły MPCV Orion do misji Artemis-1. Europejski moduł serwisowy tej kapsuły został wysłany na Florydę do ośrodka Kennedy Space Center (KSC) na początku listopada 2018. Przez kolejne miesiące trwała instalacja części załogowej z modułem serwisowym, weryfikacja połączeń, testy oraz końcowa integracja. Prace zakończyły się 11 listopada 2019. Wówczas podniesiono cały pojazd MPCV Orion z urządzenia o nazwie Final Assembly and Test (FAST).

W najbliższym czasie statek MPCV Orion zostanie przetransportowany do Plum Brook Station – jednostki NASA w stanie Ohio. Tam pojazd przejdzie pełne testy środowiskowe w celu certyfikacji do lotu. Testy potrwają kilka miesięcy, po czym MPCV Orion powróci do KSC i znów zostanie zainstalowany na FAST w oczekiwaniu na start.

Aktualnie nie wiadomo jeszcze kiedy dokładnie wystartuje misja Artemis-1. Dużym problemem są opóźnienia przy pracach nad rakietą SLS, która jest obecnie na etapie integracji. Jest możliwe, że Artemis-1 nastąpi dopiero w 2021.

Wizualizacja misji Artemis-1 (EM-1) / Credits – NASA Video

Pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu powinno nastąpić podczas misji Artemis-3 (EM-3). Ta misja jest zaplanowana na 2024 rok. Na początku października 2019 “wyciekła” wstępna grafika przedstawiająca plan misji Artemis-3. Aktualnie wiadomo także, że pobyt astronautów na Księżycu powinien potrwać do około 6,5 dnia. W tej misji zostanie wykorzystany też prawdopodobnie łazik dla astronautów, pozwalający na poruszanie się po powierzchni Srebrnego Globu podobnie jak podczas ostatnich misji Apollo.

(NASA)

Comments are closed.