Udany spacer EVA-57

1

Jedenastego października z pokładu ISS wykonano amerykański spacer kosmiczny o oznaczeniu EVA-57. W przestrzeń kosmiczną wyszli astronauci Christina Koch i Andrew Morgan.

Amerykański spacer kosmiczny o oznaczeniu EVA-57 rozpoczął się 11 października o godzinie 13:38 CEST. W przestrzeń kosmiczną wyszli Christina Koch i Andrew Morgan (oboje z NASA). Spacer przewidziano na 6,5 godziny – ostatecznie trwał 6 godzin i 45 minut.

Podobnie jak w przypadku poprzedniego spaceru, zadaniem EVA-57 była wymiana jednego z zestawu akumulatorów. Jest to ważny element zasilania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), który wymaga wymiany. Poprzednia generacja akumulatorów niklowo-wodorowych wymaga wymiany na nową generację akumulatorów litowo-jonowych. Prace wymagały wyjścia astronautów aż na sam “koniec” Stacji, aż do zestawu paneli słonecznych.

Zapis spaceru EVA-57 / Credits – NASA TV

Był to drugi z serii spacerów kosmicznych jakie powinny nastąpić do końca 2019 roku. Celem kolejnych czterech amerykańskich spacerów będzie także modernizacja systemu zasilania ISS. Następne pięć amerykańskich spacerów będzie miało na celu naprawę i modernizację instrumentu Alpha Magnetic Spectrometer – 02 (AMS-02, skrótowo także określany jako AMS). W międzyczasie miał być jeszcze wykonany rosyjski spacer kosmiczny, ten jednak został przełożony na styczeń 2020.

Kolejny spacer kosmiczny (EVA-58) jest obecnie planowany na 16 października 2019. Wówczas w przestrzeń kosmiczną ponownie wyjdzie Andrew Morgan. Towarzyszyć mu będzie Jessica Meir.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna prawdopodobnie będzie funkcjonować do około 2028 roku. Większość z jej elementów jest obecnie starsza od 10 lat. Oznacza to, że z czasem coraz częściej będzie zachodzić potrzeba wymiany, naprawy i modernizacji poszczególnych elementów. Duża część z tych prac będzie wymagać spacerów kosmicznych oraz wielomiesięcznego planowania.

(NASA TV, PFA)

1 komentarz