Program Sonda – 30 lat temu

3

Mija właśnie 30 lat od tragicznej śmierci dwóch prezenterów niesamowitego programu Sonda.

Program “Sonda” był nadawany w Telewizji Polskiej od 1977 roku. Był to program, który przybliżał osiągnięcia nauki i techniki XX wieku – w tym także urządzeń i rozwiązań, które wówczas były nieosiągalne w ówczesnej Polsce. W programie prezentowano technologie takie jak szybkie pociągi, komputery, płyty kompaktowe, nowe napędy samochodów czy wysokiej rozdzielczości telewizja. Oczywiście, misje kosmiczne były także często opisywane w Sondzie.

Program był prowadzony przez Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka. Ich podejście do programu pozwalało na lepsze zrozumienie nawet trudnych tematów – m.in. stosowano dyskusje “entuzjasty” ze “sceptykiem”. Ważną częścią tego programu były animacje oraz podkład muzyczny.

Jaka była Sonda? Poniższe nagranie świetnie prezentuje ogólny zarys tego programu.

Program Sonda – 30 lat po zakończeniu emisji / Credits – RetroGralnia

29 września 1989 roku w wypadku samochodowym zginęli tragicznie prezenterzy programu Sonda. Pamięć po Nich pozostaje do dziś – zawiązało się kilka grup, które nadal są aktywne.

W ramach programu Sonda wystąpiły też osoby, które do dziś są związane z polską branżą kosmiczną. W odcinku “Nowe Paliwa” (z 1978 roku) wystąpił profesor Piotr Wolański, związany z Politechniką Warszawską, wspierający studentów przy budowie satelitów PW-Sat i PW-Sat 2.

(X, R)

3 komentarze

  1. Były jeszcze takie programy, jak Kwant, Laboratorium, wtorek był zawsze dniem telewizji edukacyjnej. Poważnie nie ma dziś zapotrzebowania na takie programy?

    • Aegis Maelstrom on

      Z punktu widzenia Kosmomauty ważny powinien być zwłaszcza młodzieżowy Kwant, w którym bardzo wiele czasu poświęcano astronomii.