Orbitalna misja Cygnusa NG-11

1

Od szóstego sierpnia Cygnus NG-11 realizuje samodzielną misję orbitalną. Misja potrwa aż do grudnia

Rakieta Antares 230 wyniosła w dniu 17 kwietnia na orbitę bezzałogowy zaopatrzeniowy Cygnus do misji o oznaczeniu NG-11. Start przebiegł prawidłowo i 19 kwietnia, po prawie 37 godzinach lotu, Cygnus dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Pojazd został następnie przechwycony przez ramię SSRMS a następnie przyłączony do jednego z węzłów cumowniczych Stacji.

Celem misji NG-11 jest dostarczenie ładunku do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Na pokładzie Cygnusa zainstalowano 3442 kg ładunku (wcześniejszy manifest opisywał 8 kg mniej ładunku), z czego 3095 kg w sekcji ciśnieniowej. Ładunkiem tego Cygnusa jest m.in. 895 kg zapasów dla załogi ISS, 24 kg sprzętu do spacerów kosmicznych, 1554 kg eksperymentów i części zamiennych, 11 kg nowych komputerów pokładowych i 576 kg sprzętu dla Stacji.

Szóstego sierpnia 2019 roku Cygnus NG-11 został odłączony od ISS. Pobyt Cygnusa na ISS trwał 109 dni.

Cygnus NG-11 odłącza od ISS / Credits – NASA TV

Aż do grudnia Cygnus będzie przebywać na orbicie. Orbita tego pojazdu będzie o około 65 km wyższa od orbity ISS. W tym czasie dojdzie m.in. do uwolnienia kilku małych satelitów oraz wykona serię długoterminowych eksperymentów dla firmy Northrop (aktualnego właściciela pojazdów Cygnus, po przejęciu spółki Orbital ATK). Jest to pierwsza misja tego typu – można się spodziewać kolejnych wydłużonych pobytów na orbicie w wykonany pojazdów Cygnus w kolejnych latach.

Co ciekawe, na listopad zaplanowana jest kolejna misja Cygnusa o oznaczeniu NG-12. Oznacza to, że przez około miesiąc na orbicie będą przebywać dwa pojazdy Cygnus.

Jest to ostatni lot Cygnusa w ramach pierwszego kontraktu zaopatrzeniowego Commercial Resupply Services (CRS). Pierwszy lot Cygnusa w ramach tego kontraktu CRS odbył się w styczniu 2014 roku. Przed tym lotem odbyły się dwa loty testowe, w tym jeden z pojazdem Cygnus. Łącznie w ramach tego kontraktu CRS wykonano 11 misji, z których jedna (Orb-3 lub OA-3) w październiku 2014, zakończyła się niepowodzeniem z powodu niewłaściwej pracy rakiety Antares. Pozostałe misje zakończyły się sukcesem.

Po zakończeniu tego kontraktu, Cygnus będzie kontynuować loty zaopatrzeniowe na ISS w ramach kontraktu CRS 2.

(PFA)

Jeden komentarz

  1. Niby mowa o misji autonomicznej ale jakie to eksperymenty? Pewnie materiałowe dla wojska =NG skoro nie wiadomo jakie.