Koniec misji CRS-18

0

Dwudziestego siódmego sierpnia zakończyła się bezzałogowa misja zaopatrzeniowa CRS-18.

Kapsuła Dragon w swoim trzecim locie na orbitę okołoziemską wystartowała 26 lipca 2019 o godzinie 00:01 CEST z wyrzutni LC-40 na Florydzie za pomocą rakiety Falcon 9. Start przebiegł prawidłowo (lądowanie pierwszego stopnia Falcona 9 również) i Dragon rozpoczął “pościg” za Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS).

W sobotę 27 lipca w godzinach popołudniowych (czasu europejskiego) Dragon dotarł do ISS. Przechwycenie przez ramię robotyczne Stacji (SSRMS) nastąpiło o 15:11 CEST, zaś przyłączenie do modułu Harmony – o 18:01 CEST. Łącznie na pokładzie (zarówno w sekcji ciśnieniowej, jak i w “bagażniku”) Dragona znalazło się ponad 2300 kg ładunku, eksperymentów, części zamiennych i sprzętu. Jednym z nich jest pierścień International Docking Adapter (IDA). Ten pierścień został zainstalowany od adaptera PMA podczas spaceru EVA-55.

Miesiąc później, we wtorek 27 sierpnia Dragon został odłączony od ISS. Na pokładzie Dragona znalazło się 1220 kg sprzętu i próbek z eksperymentów naukowych. Wodowanie u wybrzeży Kalifornii nastąpiło o godzinie 22:21 CEST. Wodowanie przebiegło prawidłowo i kapsuła została szybko podjęta przez statek firmy SpaceX.

CRS-18 to ciekawa misja także z perspektywy ponownego wykorzystania sprzętu. Pierwszy stopień Falcona 9 został w tym starcie po raz drugi wykorzystany, zaś kapsuła Dragon – po raz trzeci. Wcześniej ten egzemplarz kapsuły Dragon został wykorzystany w misji CRS-6 (2015 rok) i CRS-13 (2017 rok).

Następna misja kapsuły Dragon – CRS-19 – jest obecnie planowana na koniec tego roku.

(PFA)

Comments are closed.