Ariane 5 wynosi dwa satelity telekomunikacyjne (06.07.2019)

1

Szóstego sierpnia europejska rakieta Ariane 5 wyniosła dwa satelity telekomunikacyjne: EDRS-C oraz Intelsat 39.

Rakieta Ariane 5 wystartowała 6 sierpnia 2019 roku z kosmodromu Kourou o godzinie 21:30 CEST. Na pokładzie tej rakiety znalazły się dwa satelity telekomunikacyjne: EDRS-C oraz Intelsat 36. Oba satelity zostały uwolnione na prawidłowych orbitach geostacjonarnych transferowych (GTO), skąd “o własnych siłach” dotrą do wyznaczonych punktów na orbicie geostacjonarnej (GEO).

Na szczególną uwagę zasługuje satelita EDRS-C. Jest to europejski satelita telekomunikacyjny wchodzący w skład konstelacji European Data Relay System (EDRS). Ten system wspiera wymianę danych z satelitami na niższych orbitach oraz pojazdami kosmicznymi, Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS) oraz stacjami naziemnymi. EDRS jest odpowiednikiem amerykańskiej konstelacji TDRSS.

Satelita EDRS-C / Credits – European Space Agency, ESA
Prezentacja satelity EDRS-C / Credits – arianespace

Drugim satelitą wyniesionym w tym locie był komercyjny Intelsat 39. Ten satelita zastąpi Intelsata 902 w usługach telekomunikacyjnych dla lotnictwa, łączności ze statkami oraz dedykowanej łączności dla użytkowników rządowych.

Prezentacja satelity Intelsat 39 / Credits – arianespace

Był to pierwszy start europejskiej rakiety od czasu nieudanego lotu rakiety Vega (11 lipca 2019). Aktualnie trwa dochodzenie co do okoliczności tamtego nieudanego startu. Choć konstrukcje Ariane 5 i Vegi znacznie się różnią, tym razem Arianespace wykonała kilka dodatkowych weryfikacji przedstartowych.

(PFA)

1 komentarz