Przelot nad Meridiani Planum

1

Na podstawie danych z Mars Reconnaissance Orbiter został stworzony niesamowity przelot nad wycinkiem Meridiani Planum.

Meridiani Planum to rozległa równina na Marsie, położona w obszarze równikowym. Ten obszar zajmuje powierzchnię 8 tysięcy kilometrów kwadratowych. Przez Meridiani Planum podróżował łazik MER-B Opportunity, który przestał komunikować się z Ziemią w czerwcu 2018 roku, na początku potężnej burzy pyłowej.

Poniżej prezentujemy niesamowite nagranie Meridiani Planum w rozdzielczości 8K, nad podstawie danych z Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Rozmiar ujęcia to około 1 km. Najciekawszą częścią tego “przelotu” jest krater, we wnętrzu którego widać żleby, z których część jest wyraźnie ciemniejsza. Naukowcy wciąż spierają co do natury tych ciemnych żlebów, gdyż są one obserwowane w wielu miejscach. Czy tworzy je ciekła i wrząca woda? Jest też możliwe, że te żleby powstają w wyniku sublimacji zestalonego dwutlenku węgla.

Przelot nad fragmentem Meridiani Planum / Credits – NASA / JPL / University of Arizona / Seán Doran

Niewątpliwie, rozwiązanie zagadki marsjańskich żlebów (w tym i tych ciemniejszej barwy) wymaga kolejnych misji. Jedną z nich jest właśnie budowany łazik Mars 2020, którego okienko startowe rozpoczyna się 17 lipca 2020 roku.

Łazik MER-B Opportunity rozpoczął swoją marsjańską misję 25 stycznia 2004 roku. Przez kolejne 14 lat łazik funkcjonował w świetnym stanie, choć planowano jedynie 90 marsjańskich dni prac. W lutym 2018 roku łazik Opportunity przekroczył 5000 marsjańskich dni (“soli”) na powierzchni Czerwonej Planety. Do końca swojego działania łazik łącznie przejechał 45 kilometrów i 160 metrów.

Bliźniaczy łazik MER-A Spirit przestał komunikować się z Ziemią w marcu 2010 roku. NASA oficjalnie uznała tę misję za zakończoną w maju 2011 roku. Ten łazik przejechał łącznie 7730 metrów. Łazik Spirit badał wnętrze krateru Gusev (po drugiej stronie Marsa).

(NASA, SD, PFA)

1 komentarz

  1. Co tu dużo mówić. Dech zapiera i robi wrażenie. Odyseja 2001 się jakoś kojarzy.