Przelot nad Meridiani Planum

1

Na podstawie danych z Mars Reconnaissance Orbiter został stworzony niesamowity przelot nad wycinkiem Meridiani Planum.

Meridiani Planum to rozległa równina na Marsie, położona w obszarze równikowym. Ten obszar zajmuje powierzchnię 8 tysięcy kilometrów kwadratowych. Przez Meridiani Planum podróżował łazik MER-B Opportunity, który przestał komunikować się z Ziemią w czerwcu 2018 roku, na początku potężnej burzy pyłowej.

Poniżej prezentujemy niesamowite nagranie Meridiani Planum w rozdzielczości 8K, nad podstawie danych z Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Rozmiar ujęcia to około 1 km. Najciekawszą częścią tego “przelotu” jest krater, we wnętrzu którego widać żleby, z których część jest wyraźnie ciemniejsza. Naukowcy wciąż spierają co do natury tych ciemnych żlebów, gdyż są one obserwowane w wielu miejscach. Czy tworzy je ciekła i wrząca woda? Jest też możliwe, że te żleby powstają w wyniku sublimacji zestalonego dwutlenku węgla.

Przelot nad fragmentem Meridiani Planum / Credits – NASA / JPL / University of Arizona / Seán Doran

Niewątpliwie, rozwiązanie zagadki marsjańskich żlebów (w tym i tych ciemniejszej barwy) wymaga kolejnych misji. Jedną z nich jest właśnie budowany łazik Mars 2020, którego okienko startowe rozpoczyna się 17 lipca 2020 roku.

Łazik MER-B Opportunity rozpoczął swoją marsjańską misję 25 stycznia 2004 roku. Przez kolejne 14 lat łazik funkcjonował w świetnym stanie, choć planowano jedynie 90 marsjańskich dni prac. W lutym 2018 roku łazik Opportunity przekroczył 5000 marsjańskich dni (“soli”) na powierzchni Czerwonej Planety. Do końca swojego działania łazik łącznie przejechał 45 kilometrów i 160 metrów.

Bliźniaczy łazik MER-A Spirit przestał komunikować się z Ziemią w marcu 2010 roku. NASA oficjalnie uznała tę misję za zakończoną w maju 2011 roku. Ten łazik przejechał łącznie 7730 metrów. Łazik Spirit badał wnętrze krateru Gusev (po drugiej stronie Marsa).

(NASA, SD, PFA)

Jeden komentarz

  1. Co tu dużo mówić. Dech zapiera i robi wrażenie. Odyseja 2001 się jakoś kojarzy.