Pierwszy rok badań TESS

0

Mija właśnie pierwszy rok poszukiwań egzoplanet przez misję Transiting Exoplanet Survey Satellite.

Kosmiczny teleskop TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną 19 kwietnia 2018 za pomocą rakiety Falcon 9. Lot przebiegł prawidłowo i satelita został umieszczony na prawidłowej orbicie wstępnej o wysokości 200 x 270000 km i nachyleniu 28,5 stopnia. W kolejnych tygodniach orbita była stopniowo zmieniana, aż TESS dotarł do swojej docelowej eliptycznej orbity.

Teleskop został umieszczony na bardzo eliptycznej orbicie, będącej w rezonansie 2:1 z Księżycem. Tego typu orbita powinna być bardzo stabilna przez kolejne 20 lat. Potencjalnie pozwoli to na długą pracę tego teleskopu i wieloletnie poszukiwanie planet pozasłonecznych.

Podstawowym celem TESS jest obserwacja około pięciuset tysięcy gwiazd jaśniejszych od +12 magnitudo. W odróżnieniu od Keplera, TESS będzie obserwować całe niebo, co powinno podnieść ilość zarejestrowanych kandydatów na planety pozasłoneczne, szczególnie tych w odległości do 200-300 lat świetlnych od nas. Szacuje się, że TESS wykryje pomiędzy tysiącem a dziesięcioma tysiącami kandydatów na egzoplanety o rozmiarach porównywalnych z Ziemią i większych.

Animacja z 2016 roku (sprzed misji TESS) – spodziewane odkrycia z teleskopu TESS i porównanie do (wówczas) znanych odkryć z teleskopów Kepler i innych programów obserwacyjnych / Credits – MIT TESS

Po trwającej niemal trzy miesiące fazie kalibracji w lipcu 2018 rozpoczęła się faza naukowa misji. Do końca tego roku teleskop będzie obserwował 85% gwiazd południowego nieba. W drugiej połowie 2019 roku teleskop będzie zaś obserwował gwiazdy widoczne z półkuli północnej.

Pierwszy rok misji, pierwsze odkrycia

W lipcu 2019 NASA opublikowała nagranie podsumowujące pierwsze wyniki poszukiwań egzoplanet przez teleskop TESS. Aktualnie udało się potwierdzić istnienie 21 planet pozasłonecznych – a setki czekają na potwierdzenie (np. za pomocą naziemnych obserwatoriów).

Pierwszy rok obserwacji TESS / Credits – NASA Goddard

Jednym z najciekawszych dotychczasowych odkryć jest układ planetarny o oznaczeniu L 98-59. W tym układzie krąży L 98-59b, która ma średnicę o 20% mniejszą od średnicy Ziemi. Jest prawdopodobne, że w najbliższych kilkunastu miesiącach z danych TESS uda się “wyłowić” podobne układy planetarne z wieloma małymi skalistymi egzoplanetami.

TESS na Zooniverse

Dane z misji TESS są dostępne na platformie Zooniverse. To na tej platformie przez lata możliwe były poszukiwania egzoplanet z zakończonej już misji Kepler. Dzięki ówczesnemu projektowi Planet Hunters udało się zidentyfikować wielu kandydatów na egzopanety. Od grudnia 2018 w podobnym trybie dane z misji TESS mogą być analizowane przez internatów.

(NASA)

Comments are closed.