Galileo wraca do służby

0

Tydzień po awarii europejski system pozycjonowania Galileo wznowił służbę.

Jedenastego lipca 2019 około godziny 13:00 CEST doszło do awarii europejskiego systemu pozycjonowania (GNSS) o nazwie Galileo. Wówczas satelity Galileo przestały nadawać ważne informacje, na podstawie których odbiorniki sygnału GNSS wyznaczają pozycje.

W międzyczasie agencja GSA poinformowała, że problem nie jest związany z satelitami Galileo, lecz z infrastrukturą naziemną. GSA przekazała, że błąd był spowodowany awarią sprzętu w dwóch placówkach Galileo. Obie placówki są odpowiedzialne za precyzyjne wyliczanie czasu oraz orbit poszczególnych satelitów Galileo.

Stacje naziemne systemu Galileo - stan na 2018 / Credits - ESA
Stacje naziemne systemu Galileo – stan na 2018 / Credits – ESA

Naprawa tej awarii trwała tydzień. Osiemnastego lipca GSA poinformowała, że przywróciła wstępne usługi systemu Galileo. Aktualny status sieci Galileo prezentuje poniższa grafika. GSA zastrzega, że możliwe są pewne niestabilności w dostępie do usługi.

Status usługi Galileo na dzień 18 lipca 2019 / Credits - GSA
Status usługi Galileo na dzień 18 lipca 2019 / Credits – GSA

Była to najpoważniejsza awaria systemu GNSS. W 2015 roku rosyjski system GLONASS był niedostępny – wówczas usługi zostały przywrócone w ciągu kilkunastu godzin. W tym przypadku awaria okazała się być bardziej skomplikowana – dłużej też trwało przywrócenie całego systemu.

(GSA)

Comments are closed.