Rakieta Traveler IV sięga kosmosu

0

Rakieta amerykańskich studentów – Traveler IV – przekroczyła granicę kosmosu w dniu 21 kwietnia 2019.

Najpopularniejsza umowna granica kosmosu to tzw. Linia Kármána. Ta linia przebiega na wysokości 100 km nad poziomem morza. Jest to cel wielu projektów – do dziś przekroczenie tej wysokości uznawane jest za duże osiągnięcie.

Dwudziestego pierwszego kwietnia zespół USC Rocket Propulsion Lab, złożony ze studentów University of Southern California, przeprowadził start rakiety o nazwie Traveler IV. Zadaniem tej rakiety było przekroczenie Linii Kármána. Zadanie się udało – rakieta osiągnęła pułap 103,5 km (z pewnością na poziomie 90%). Start odbył się ze Spaceport America.

Lot Traveler IV z 21 kwietnia 2019 / Credits – USC RPL

Jest to pierwsza studencka konstrukcja rakietowa, która sięgnęła kosmosu i została odzyskana*. Jest to z pewnością duże osiągnięcie, które wyraźnie wskazuje na olbrzymi postęp technologiczny, jaki się dokonał w ostatnich kilkunastu latach i w konsekwencji szersza dostępność do prawdziwie “kosmicznych” komponentów i rozwiązań. Oczywiście, jest to także świetny przykład wiedzy i zaangażowania studentów – łącznie prace USC Rocket Propulsion Lab zajęły 14 lat i kilka pokoleń studentów.

Warto tu dodać, że aktualny polski studencki (i amatorski) rekord w wysokości lotu rakiety wynosi 18,5 km. Można się spodziewać niebawem lotów na coraz wyższe pułapy także z Polski.

*We wrześniu 2018 wystartowała rakieta Traveler III grupy USC Rocket Propulsion Lab. Ta rakieta (prawdopodobnie) sięgnęła pułapu 100 km, jednak nie została odzyskana.

(USCRPL)

Comments are closed.