SpX-DM2 – kiedy start?

0

W ostatnich dniach firma SpaceX zakończyła część dokumentacji związanej z pierwszą misją załogową kapsuły Dragon 2. Kiedy można spodziewać się startu tej misji?

Po udanym zakończeniu misji SpX-DM1, czyli pierwszego testowego i bezzałogowego lotu kapsuły Dragon 2, czekamy na misję załogową. Jeszcze w kwietniu wydawało się, że ta załogowa misja nastąpi w drugiej połowie 2019 roku, być może jeszcze latem. W międzyczasie firma SpaceX miała przeprowadzić test systemu ratunkowego w locie (starcie) kapsuły Dragon 2

Niestety, 20 kwietnia kapsuła Dragon 2 uległa zniszczeniu w trakcie testu silników systemu ratunkowego. Oczywiście, oznaczało to opóźnienie – zarówno drugiej misji orbitalnej kapsuły Dragon 2 jak i testu systemu ratunkowego. Nadal trwa analiza tej anomalii i zarówno NASA jak i SpaceX nie doszły jeszcze do ostatecznych wniosków. Wiadomo jednak, że w analizę tej eksplozji jak również ewentualne modyfikacje zaangażowany jest duży zespół w firmie SpaceX i są to prace priorytetowe.

W międzyczasie firma SpaceX kończy dokumentację związaną z drugą misją orbitalną kapsuły Dragon 2. Ta misja nosi oznaczenie SpX-DM2. W trzecim tygodniu czerwca SpaceX otrzymał akceptację od amerykańskiej Federalnej Komisji Łączności (FCC). Wniosek do FCC był związany z wykorzystaniem pasm radiowych do łączności z kapsułą Dragon.

Co ciekawe, firma SpaceX zaproponowała przeprowadzenie misji SpX-DM2 pomiędzy 1 listopada 2019 a 1 maja 2020. Jest to dość szerokie okienko startowe, rozpoczynające się jeszcze w tym roku. Czy do tego czasu uda się firmie SpaceX wyjaśnić kwestie eksplozji z 20 kwietnia? Jest to możliwe, aczkolwiek – co jest typowe w branży kosmicznej – opóźnienia są prawdopodobne. Dlatego też termin aż do 1 maja 2020 wydaje się być rozsądny.

Warto tu zaznaczyć, że SpX-DM2 będzie już załogowym lotem. Na pokładzie Dragona 2 w kierunku ISS wybierze się dwóch astronautów: Douglas Hurley i Bob Behnken. Powinna to być pierwsza amerykańska misja załogowa od czasu ostatniej wyprawy promu kosmicznego – STS-135, która odbyła się w lipcu 2011.

(FCC)

Comments are closed.