Pierwsza misja CST-100 długoterminowa?

3

NASA podała zaktualizowany plan lotów kapsuł Dragon 2 i CST-100 Starliner. Prawdopodobnie pierwsza misja załogowa CST-100 będzie już długoterminowa.

Ten rok ma krytyczne znaczenie dla wdrożenia dwóch nowych i niezależnych od siebie orbitalnych pojazdów załogowych. Są to dwie amerykańskie kapsuły: Dragon 2 firmy SpaceX oraz CST-100 Starliner firmy Boeing. Obie kapsuły mają dostarczać astronautów na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Jeśli tegoroczne loty zakończą się sukcesem, wówczas ISS zyska dwa niezależne od siebie sposoby dostarczania astronautów. Aktualnie na ISS ludzie są dowożeni jedynie rosyjską kapsułą Sojuz, co oczywiście niesie za sobą pewien element ryzyka (czego przykładem może być nieudany start Sojuza MS-10 w październiku 2018).

Pierwszy krok został już wykonany – kapsuła Dragon 2 wykonała lot bezzałogowy do ISS. Ta misja, o oznaczeniu SpX-DM1 zakończyła się sukcesem. Niestety, po tej misji doszło do eksplozji kapsuły Dragon 2 podczas testów na Ziemi. Efektem tej eksplozji jest opóźnienie kolejnych testów kapsuły Dragon 2 o kilka miesięcy.

W połowie czerwca pojawiły się nowe daty kolejnych misji kapsuł CST-100 i Dragon 2. Z uwagi na coraz większe opóźnienia w realizacji tych misji, pojawiła się sugestia, aby pierwsza misja załogowa CST-100 Starliner była długoterminowa. Proponowany terminarz jest następujący:

  • Bezzałogowy test kapsuły CST-100: 17-24 września 2019
  • Załogowy test kapsuły Dragon 2 (SpX-DM2): 15-22 listopada 2019
  • Pierwsza załogowa misja CST-100: start 30 listopada 2019, powrót w maju 2020.

Oczywiście, powyższe daty nie są jeszcze oficjalne. Również nie jest jeszcze oficjalne przedłużenie pierwszej misji załogowej CST-100 do wielomiesięcznego pobytu na orbicie.

Animacja misji CST-100 / Credits – Boeing Starliner launch animation | Ars Technica

Czy te daty zostaną dotrzymane? W ciągu najbliższych miesięcy zostanie wykonanych szereg testów, które mają krytyczne znaczenie dla bezpieczeństwa misji załogowych oraz samej ISS. Bez ich odpowiedniego przebiegu realizacja pierwszych lotów załogowych nowymi kapsułami Dragon 2 i CST-100 Starliner nie będzie możliwa.

(PFA, NSF)

3 komentarze

  1. Jestem ciekaw jakie argumenty przemawiają za tym żeby Starliner został od razu tag długo na orbicie? Czyżby już wiedzieli, że w oprogramowaniu jest błąd i dają sobie czas do maja żeby go rozwiązać? Przepraszam ale nie mogłem się powstrzymać 🙂

  2. Bo zupełnie inaczej do tego podeszli podczas projektowania. Starliner ma dodatkowe poduchy amortyzujące, czyli nic nowego, a to znaczy że “sprawdzone i bezpieczne”, Dragon w pierwotnych założeniach miał bardziej nowatorskie podejście w postaci silników Super Draco, które mogły być użyte do lądowania. Jednak dla NASA było to z różnych powodów nie do przyjęcia.