OPS-Sat: start w 4 kwartale 2019

0

Mały europejski satelita inżynieryjny OPS-Sat jest na końcowym etapie przygotowań. Start nastąpi w czwartym kwartale 2019 roku.

Satelita OPS-Sat to jedna z inicjatyw ESA, która ma na celu weryfikację na orbicie nowych rozwiązań technologicznych na pokładzie małego satelity – zanim zostaną one wykorzystane w większych i bardziej skomplikowanych konstrukcjach. Prace nad OPS-Sat są realizowane wspólnie przez kilka państw członkowskich ESA. OPS-Sat jest satelitą formatu CubeSat.

Głównymi wykonawcami OPS-Sat są Uniwersytet Techniczny w Graz oraz austriacka firma Uni-Tel IT-Innovationen. Około 1/3 prac nad tym satelitą została wykonana w Polsce przez Centrum Badań Kosmicznych oraz firmy Creotech i GMV Polska. Ponadto, w konsorcjum występują także firmy z Niemiec, Danii, Francji i Wielkiej Brytanii.

Projekt zbliża się ku końcowym przygotowaniom na Ziemi. Aktualnie trwa jeden z ostatnich przeglądów w projekcie. Start obecnie jest zaplanowany na okres pomiędzy 15 października a 14 listopada 2019. OPS-Sat wystartuje z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej za pomocą rakiety Sojuz jako ładunek poboczny. Satelita zostanie wyniesiony na orbitę heliosynchroniczną o wysokości 600 km.

Projekt OPS-Sat jest realizowany w ramach programu General Support Technology Programme (GSTP). Całkowity koszt tej misji to około 2,5 miliona EUR.

(ESA, G-B)

Comments are closed.