MSR – misja NASA i ESA

0

Europejska Agencja Kosmiczna współpracuje z amerykańską NASA w celu stworzenia misji Mars Sample Return. Celem tej misji jest sprowadzenie próbek Czerwonej Planety na Ziemię.

Sprowadzenie próbek materii z powierzchni Czerwonej Planety do badań w ziemskich laboratoriach to jedno z największych wyzwań na przyszłą dekadę. Jak na razie nie powstał jeszcze pełny plan tej misji, oznaczonej jako Mars Sample Return (MSR). Wiadomo jednak, że będzie to skomplikowana wyprawa, wymagająca rozwoju kilku różnych technologii.

Od kilku lat Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wraz z amerykańską NASA wspólnie pracują nad projektem misji MSR. Aktualna wizja tej misji jest następująca:

  • Misja łazika Mars 2020 wykona serię badań i pozbiera ciekawe próbki do specjalnych kanistrów, które później zostaną ulokowane w strategicznych miejscach do podjęcia.
  • Kolejna misja (już MSR) będzie się składać z dwóch elementów startujących dwiema rakietami: (1) pojazdu międzyplanetarnego oraz (2) lądownika marsjańskiego z łazikiem. Zadaniem łazika będzie podjęcie kanistrów z próbkami i sprowadzenie ich do lądownika.
  • Następnie z lądownika wystartuje mała rakieta, która umieści kanistry z próbkami skał na orbicie okołomarsjańskiej. Stąd kanistry zostaną podjęte przez pojazd międzyplanetarny.
  • Pojazd międzyplanetarny dostarczy na Ziemię kanistry z próbkami za pomocą specjalnej kapsuły powrotnej.

Poniższa animacja prezentuje ogólną koncepcję misji MSR.

Animacja prezentująca obecną koncepcję misji MSR / Credits – ESA

Decyzja co do realizacji europejskiej części misji MSR zapadnie prawdopodobnie na tegorocznej Radzie Ministerialnej ESA. Ta Rada odbędzie się pod koniec listopada 2019 w Sewilli w Hiszpanii.

(ESA)

Comments are closed.