MSL – rekordowy poziom metanu

1

Łazik Curiosity wykrył w czerwcu 2019 skokowy wzrost zawartości metanu – aż do rekordowych ilości.

Co jest źródłem metanu w atmosferze Marsa? Ten związek organiczny został już m.in. wykryty przez łazik MSL Curiosity wewnątrz krateru Gale. Wykryte przez MSL wartości to od 0,2 do 0,7 części na miliard (1). Co więcej, MSL zarejestrował sezonową zmienność. Warto tu dodać jeszcze, że MSL zarejestrował pojedynczy “skok” do wartości 6 części na miliard (w dniu 15 czerwca 2013) zaś orbiter Mars Express zarejestrował pojedynczy “skok” aż do 15 części na miliard (16 czerwca 2013)

Krążąca wokół Czerwonej Planety od października 2016 europejska sonda Trace Gas Orbiter (TGO) poszukuje Tymczasem, TGO w “wyższych” partiach atmosfery Marsa (od 3 do 25 km) ustalił górną granicę zawartości metanu na zakres od 0,012 do 0,05 części na miliard. Jest to 10-100 razy większa czułość niż wcześniejsze wyniki. Łącznie te wartości odpowiadają emisji około 500 ton metanu do atmosfery Czerwonej Planety w czasie około 300 lat.

Historia pomiarów metanu na Marsie do  maja 2019 roku / Credits - ESA
Historia pomiarów metanu na Marsie do maja 2019 roku / Credits – ESA

Nawet niewielka ilość metanu ma duże znaczenie dla badań Marsa. Ten organiczny związek chemiczny może być śladem prostego życia na tej planecie. Oczywiście jest także możliwe, że metan tworzony jest w wyniku abiologicznych procesów, np. związanych z wulkanizmem.

Rekordowy pomiar zawartości metanu

Dziewiętnastego czerwca 2019 roku łazik MSL wykrył najwyższy z dotychczas zarejestrowanych poziomów metanu w atmosferze Marsa. Tym razem zawartość metanu sięgnęła 21 części na miliard. Skok był tak znaczący, że NASA postanowiła przerwać dotychczasowe badania i skupić się na poszukiwaniu źródła metanu. NASA poinformowała także, że ten skok był chwilowy – zawartość metanu szybko spadła do poziomu poniżej 1 części na miliard.

Co ciekawe, TGO wykonał pomiary nad miejscem badań łazika MSL (podnóże Mt Sharp wewnątrz krateru Gale) tego samego dnia. Dane z TGO powinny być dostępne jeszcze przed końcem czerwca.

Badania tego skoku metanu z pewnością zostaną zaprezentowane przez NASA po opracowaniu wyników i ich porównaniu z danymi z TGO. Z pewnością jednak marsjański metan będzie nadal poszukiwany – tak samo jak jego źródła.

Misja MSL jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NYT, PFA, NASA)

(1) Dla porównania – w ziemskiej atmosferze przeciętna zawartość metanu to 1800 części na miliard.

Jeden komentarz